ФОТО: Иван Исцелител го погоди победникот на Евросонг

Иван Исцелител на свотој Фејсбук профил го погоди победникот на Евровизија оваа година. 

Постот на Иван е од Петокот, или еден ден пред финалето. 


- Ви кажав еден ден порано кој е победникот. Немој пота Скептици, да кажете не сме знаеле. Еве ви да се знае дека само Иван има точни резултати. Во светот до сега не никој не му успеало. Ни на Нострадамус, но на Баба Ванѓа, пишува Иван во коментар под статусот.

Ова се цените на кириите во Германија

Скапите кирии се главниот проблем на многумина кои заминуваат да работат во Германија. Незадоволството на луѓето од ваквата ситуација секојдневно расте, а власта е немоќна да го запре овој раст.

Ваквото незадоволство оваа пролет резултираше со протест од страна на десетици илјади луѓе.

Бројките покажуваат дека во текот на изминатите пет години износот на кириите се покачил за неверојатни 11,4%.

Најскапите станови се наоѓаат во Минхен. Во овој град изнајмен метар квадратен во просек изнесува 18 евра. На второ место се наоѓа Франкфурт со 14,2 евра, а веднаш после него со минимална разлика е Штутгарт со 14 евра за метар квадратен.

Во главниот град Берлин, просечната цена е 6,72 евра. Со 4,64 евра за метар квадратен најповолен е Варстејн во Северна Рајна-Вестфалија.

Колку се платени најбараните професии во Германија?

За продавачи плаќаат до 1.800 евра!

И покрај тоа што бројот на луѓе кои заминуваат на работа во Германија постојано расте, на земјата се уште и недостигаат околу 1.2 милиони работници. Но, кои се најбараните работни места и колку се тие навистина платени?

Според информациите кои ги пласираат германските портали за вработување, како и нивната национална агенција за вработување, повеќето од понудените работни места се со полно работно време.

Најмногу слободни работни места има во Берлин

Метрополата и натаму останува да биде лидер во бројот на слободни работни места, а двапати помалку работни места се отворени во Минхен и Хамбург. Околу 10.000 работни места, исто така, се слободни и во Келн, Штутгарт и Дизелдорф.

На листата со дефицитарни занимања има голем број работни позиции, од занаетчиски професии до професии за висококвалификувани работници.

Професии кои никој не ги сака

На една од водечките германски веб страници за барање работа се наведува дека најголема е потребата за продавачи и дека повеќе од 4.000 работодавачи нудат работа за продавачи во своите трговски објекти.

На второ место се менаџерите за продажба, а третото место е резервирано за комерцијалистите, така што природно е да се заклучи дека најголемата побарувачка за труд во Германија е во областа на трговијата.

Платите се движат околу 1.800 евра

Кога станува збор за платите, во просек продавачите заработуваат помеѓу 1.700 и 1.800 евра.

Меѓу најбараните работни места се и возачите и виљушкаристите кои добиваат пари за сработен час, а тој износ во просек изнесува 16 евра. Исто така, голема е побарувачката за работници во магацин, како и за луѓе за сезонска работа, како што е собирање на овошје.

На Германија исто така и недостигаат и занаетчии како вулканизери и заварувачи – тоа се работни места за кои не ви е потребна диплома. Постои и значителна побарувачка за хигиеничари, а нивните плати одат до 1.800 евра.

Работни места има и за работниците во производство, а во зависност од местото на работа и работното искуство, работниот час се плаќа од 10 до 16 евра.

Кои гранки се најплатени во Германија?

Една студија на StepStone (страница за барање работа) покажува дека највисоки плати даваат компаниите во фармацевтската индустрија. Таа изнесува околу 69.377 евра годишно, а веднаш потоа се рангирани вработените во банкарскиот сектор. На трето место се наоѓа автомобилската индустрија.

На четвртото место се наоѓаат вработените во хемиската и нафтената индустрија, а на петтата позиција се работниците во машинската индустрија со просечна годишна плата од 65.353 евра.

На море за 836 денари со воз

Според Железници на РСМ Транспорт од вчера стартуваше тарифска понуда City Star за повратно патување на релација Скопје-Солун-Скопје.

Станува збор за сезонска линија која ќе трае до 16 септември. Возот што ќе тргнува од Белград, ќе минува низ Скопје, а потоа ќе сообраќа само до Гевгелија, од каде што патниците со автобуси на грчката железница ќе бидат транспортирани до Солун.

Возот од Скопје кон Солун ќе поаѓа секој ден во 4.45 часот, со пристигнување на солунската железничка станица во 9.33 часот, од каде што ќе може да се фати врска со грчки воз за летувалиштата во Литохоро, Лептокарија и Неи Пори.

Билетите може да се извадат на патничка благајна во станица Скопје и на патничка благајна во станица Солун.

Цената на чинење на возниот билетот е во зависност од бројот на патници кои патуваат заедно, но најмногу пет возрасни лица и едно дете. Ако групата ја сочинуваат пет возрасни патници, билетот за еден патник ќе изнесува 13,5 евра или 836 денари. Во случај кога групата ја сочинуваат пет возрасни патници и едно дете, билетот за еден патник ќе изнесува 12,20 евра или 756 денари, информираат од МЖ Транспорт.

Во периодот од 15 јуни до 16 септември, железничка врска од Скопје ќе има и за Белград, со возот што поаѓа секојдневно во 22:19 часот. Повратниот билет за воз меѓу Скопје и Белград изнесува 1.709 денари (27,6 евра), меѓу Скопје и Загреб ќе може да се патува по цена од 3.653 денари (59 евра), додека цената на билетот до Љубљана изнесува 4.643 денари (75 евра) за двата правци. Важна напомена за патниците е дека експресниот воз сообраќа до белградската железничка станица Топчидер.

7 предмети кои според Баба Ванѓа треба да ги има во секој дом

1) Мед

Ванѓа рекла: “Мед во куќата – просперитет во куќата”. Од памтивек, се верува дека медот е особено популарен дома. Тој го чува мирот и удобноста на вашиот дом.

2) Потковица на влезот – за среќа ..

Првото нешто што мудрата баба Ванга го кажала било потковица. Таа рекла:

“Држете ја потковицата на влезот за среќа и успехот ќе го најде патот до вашиот дом, коњот секогаш носи среќа, а на коњот му е потребна – потковица”.

3) Фениксова палма и врба

Познатата баба Ванга рекла: “Дланката на семето расте. Нека те заштити и чувај го својот дом и Христос секогаш да го фалиш. Се верува дека палмата е свето растение кое го чисти домот, ја шири добрината и чистотата, отфрла нечистотии.

4) Сапун

За сапунот, Ванга вели: “Живееш брзо, се плашиш дека нема да успееш во времето, а всушност ќе ги земеш работите површно. Дали мислите да потрошите неколку минути обидувајќи се да размислите за суштината на нештата кои толку често се дел од секојдневниот живот? Сапунот се користи само за физичко прочистување, но всушност може да ви даде многу повеќе. Обичниот сапун дефинитивно треба да биде во вашиот дом, а тоа ќе ви служи верно, и секое зло и нечистотија ќе се мијат.”

Погледни ја продавницата за обичен сапун – нема хемикалии, туку само природни состојки.

5) Лук

Ставете лук во аголот на заедничката просторија во близина на таванот за да ги одземете злите духови:

“Сакате да се заштитите себе си и вашата куќа од зли духови, исплаши ги со лук. Тие не го сакаат и се плашат од нив, а во куќата каде што има лук, ѓаволот никогаш не може да се одржи. Како што изгледа, тој брзо ќе побегне. ”

6) Камбана (изработена од сребро или челик)

Претставниците на злите сили се кукавички суштества кои сакаат тишина и страв од гласни звуци. Тоа е особено лошо ако звуците се повторуваат периодично, така што има ѕвонче во секој дом “, вели Ванга.

7) Килибар

Килибар, ќелибар или јантар претставува тврда кристализирана фосилна смола од растително потекло, најчесто со жолта боја. Килибарот се користи како состојка во парфеми, за лекување во народната медицина и за изработка на накит.

Популарно