Видео: Триатлон во Скопје на 9 јуни

На 9 јуни во Скопје ќе се одржи првиот триатлон.  Стартот на натпреварот и целта на натпреварот „Топси Триоги Триатлон“ ќе биде во Спортскиот центар Борис Трајковски

 

Скопје го добива првиот триатлон натпревар кој ќе се одржи на 9 јуни, а стартот и целта на натпреварот „Топси Триоги Триатлон“ ќе биде во Спортскиот центар Борис Трајковски

Posted by Види Вака on Friday, May 24, 2019

Вдовицата на Шаулиќ шест месеци по заминувањето на Шабан си ја отвори душата

Половина година откако нејзиниот сопруг ја напушти, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, неговата вдовица, Гоца Шаулиќ, продолжува да зборува за него со кнедла во грлото.

Лузната што ја носи по неговото заминување сè уште не заздрави, а нејзините сеќавања и будат емоции, така што секој момент кога живееше со Шабан во текот на половина век од брачната заедница ја преплавува.

По заминувањето на Шабан, Гоца ретко излегуваше во јавност, обидувајќи се да биде со најблиските во семејниот дом. Студот што го чувствува со заминувањето на Шабан се обидува да ја го обои топлината од насмевката на внуците, што и дава надеж за утре и сила да ја издржи болката што не може да ја навикне.

„Животот продолжува, полека … Ден по ден. Ќе видам како понатаму”, вели Гоца со трепетлив глас, воздржувајќи се од плачење.

“Како можам да бидам кога останав сама по 44 години брак? Не дај Боже, никому дека тоа да му се случи”, тивко вели Гоца, собирајќи сила да продолжи да зборува за нејзиниот сопруг, на кој секогаш му даваше ветер на грбот и го поддржуваше во текот на кариерата.

Во изминатите месеци, шпекулациите во врска со наследството на починатиот крал на народната музика, неговите наводни долгови и слични работи можеше да се прочитаат во српските медиуми, а вдовицата на Шабан не сака да се справува со овие работи, бидејќи таа сè уште е во жалост за својата сопруг.

“Јас сум во жалост. Кој не е, нека се занимава со глупостите”, кратко рече Гоца.

Гоца болката и тагата ги лекува со одење во Крчедин, куќата каде пејачот претпочитал да го поминува слободното време.

“Крчедин е место на Шабан. Секој што го познаваше знае. Тој беше најсреќен таму додека одеше на риболов со пријателите и токму од оваа причина, неговата вдовица оди таму барем еднаш на секои две недели по неговата смрт. Спокојна е таму, затоа што секој ќош и пукнатина ја потсетува на нејзиниот покоен сопруг. Гоца се грижи за куќата во која често живееше Шабан и немаше намера да ја продаде “, откри извор.

Гоца Шаулиќ деновиве треба да ја добие својата прва пензија за Шабан.

„По заминувањето на Шабан, Гоца поднесе правни постапки за да ја добие пензијата на Шабан, која ја плаќа во Германија со години. Сумата е 3.000 евра. Процесот заврши, а Гоца ќе започне да ја прима пензијата оваа или следната недела“, додаде изворот.

По тершките времиња, насоро во семејството Шаулиќ, наследничката на Илда, ќеркичката Ема ќе наполни три години во сабота, а се планира и свадбата на синот на пејачот Махајло.

Фото: ЈК се појави „скромно“ облечена

Започна снимањето на  новата сезона на „Ѕвездите на Гранд“ ,а Карлеуша повторно се појави на снимање и привлече огромно внимание со стајлингот.

Пејачката се појави на снимање во чизми од 1.295 долари, вистинска ситница.

Новата сезона ќе почне да се емитува од 21 септември.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

😎 📸 @milosph

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zero fucks given

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Видео: Нема граници за човековата креативност

Доколку ова кретаивно видео го погледнат надлежните во општините би требало да ја сфатат пораката т.е да ги поправат или асфалтираат улиците во вашите маала.

Иако не е познато за кое место станува збор, видеото е можеби нешто најјако што досега сте виделе.

Погледнете до крај:

 

Креативен начин да се побара од општината да ги поправи улиците бидејќи снимката изгледа како да е од Месечината. Гледајте до крај ..

Posted by Булевар.мк on Thursday, September 19, 2019

Популарно