(ВИДЕО) Захариева: Гоце Делчев десет пати самиот си кажал дека е Бугарин

Гоце Делчев крена тензии меѓу Македонија и Бугарија.

Бугарската страна е особено погодена од предлогот на експертите од земјава, Делчев заеднички да се чествува на 7 октомври, ден кога во 1946, Бугарија ги предала моштите на Македонија. 

Захариева вели дека кога го видела предлогот прашала дали е шега.

– Тоа Гоце Делчев самиот си има кажано што е – Бугарин е. Го напишал десетици пати, вели таа и додава дека целата идеја за македонската нација е создадена на основата на разделување од Бугарија.

Докторка херој во целиот регион: Мајка на раце го донела бебето клинички мртво, а потоа лекарката успеала да го спаси

Црногорската јавност е воодушевена од докторка педијатар, Алма Хајдарпашиќ Дресевиќ, откако мајка на една пациентка на фејсбук објави драматична случка.

„Во четвртокот навечер, контролниот преглед на мојата ќерка го прекина една уплакана мајка носејќи го во рацете едногодишното дете кое не даваше знаци на живот.

Детето се загушило додека си играло и беше клиничи мртво- не дишеше ниту имаше отчукување на срцето. Доктроката очајнички се обидуваше да го извади страното тело од грлото на детето и на крајот успеа. Сама постапи, направи реанимација и масажа на срцето и вештачко дишење, метод уста на уста иако на детето му беа крвави усните, домот немаше друг начин за да се направи тоа“ напишала мајка која била сведок на целата случка.

Таа истакнала дека само благодарение на присебноста на докторката го спасило детето.

„Итната помош стигна неколку минути подоцна и го одведе детето на интензивна, а сега дознавме дека детето е во стабилна состојба.Сепак не знаеме дали ќе има некоја последица пради времето кое остана без кислород. Пофалби за совршениот педијатар, за ова не пишаа ни родителите, ниту докторите, па почувствував потреба да го споделам овој надчовечки подвиг“ напишала мајката.

Нешто подоцна се огласила и докторката.

„Дете од година и пет месеци проголтало шаховска фигура. Детето веќе беше мртво, немав многу време да размислувам. Само мислев како да го извадам страното тело кое беше заглавено во неговото грло, секоја секунда беше драгоцена. За среќа успеав. Кога го извадив морав да направам реанимација, уста на уста и масажа на срцето. После две реанимаци, слушнав отчукување на срце.Кога го направив и третиот циклус на реанимација морав да продолжам бдејќи иако имаше срцева реакција, детето не дишеше“ раскажала докторката.

Откако четири пари му давала вештачко дишење, детето почнало да дише па почнало да плаче.

„Во тој момент знаев дека детето е спасено.Итната помошвеќе беше на пат, срцето работеше, а  детето дишеше.Мислев дека можеби ќе биде на респиратори.Добив информација дека детето во средата било отпуштено од болница. Најголемо задоволство во животото ми е дека детето преживеа“ рекла докторката.

Рама од Брисел: Утре да исчезне ЕУ, ние ќе продолжиме со реформите

Албанскиот премиер Еди Рама зборуваше во Брисел за жешката тема овие денови, односно за отворањето на преговорите за Албанија и Македонија со Европската унија. На прашањето на „Еуроњуз“ за шансите на Албанија да и се каже „ДА“, премиерот на Албанија рече: „Јасно е дека мнозинството разбира сè, а ние имаме мала група, но од многу важни земји кои имаат различни мислења. Тоа е внатрешна борба со различни пристапи, за ЕУ. Значи, на некој начин ризикуваме да бидеме колатерална штета на оваа внатрешна војна “.

Во врска со реформите, Рама рече дека „ние не го правиме ова за Европа или за некој во Париз или Берлин, или затоа што некој сака повеќе од нас. Ова го правиме за себе, за нашите деца. Тоа е единствената работа што можеме и треба да ја направиме. Дури и ако Европската унија треба да исчезне следниот ден, ние ќе го сториме истото, бидејќи станува збор за градење на функционална демократија и владеење на правото во нашата земја “.

„Не е дека ние денес сакаме да станеме членки. Ние сакаме да имаме корист од овој процес со трансфер на знаење за градење на државата преку преговори и да ја запечатиме перспективата преку преговори така што нашата земја еден ден ќе биде во ЕУ. Ние не сакаме да станеме членки денес или утре “.

Шефот на албанската влада исто така рече дека се согласува со она што го кажа претседателот на Франција, Емануел Макрон, но инсистираше на тоа дека започнувањето на преговорите не значи дека Албанија ќе се приклучи веднаш.

„Не сакам да навлезам во тоа, бидејќи тоа е легитимна дискусија за домашната политика. ЕУ го либерализира движењето и ги укина визите за стотици милиони луѓе во последните години. Сето ова нема никаква врска со преговорите. Во исто време, јас силно верувам дека Претседателот е во право кога зборува за потребата од од реформска методологија. Сè е во право“, смета Рама.

Видео: Херој на годината: Малата Хелена игра оро додека прима хемотерапија

Малата Хелена Гавран која со неполни 4 години се бори со тумор на мозокот, на сите им одржа лекција за храброст. Таа во болницата во Париз со мајко си игра оро на песната „Миле воли диско“ и тоа додека прима навистина тешка хемотерапија.

„Завчера повраќаше 16 пати. Докторите откриле во што е проблемот и ѝ помогнаа. Многу помага и нејзината разиграност, како што гледате на снимката“ - раскажува нејзината ќерка Јелена.

Повеќе на Хаштаг.мк

Популарно