Рашковски: Потивко! Не ни е дозволено да разговараме со „Леонардо“ – правите работи кои се предмет на истрага!

Откако минатата недела, порталот „Експрес“ објави аудио бомба во која се слуша како генсекот на владата Драги Рашковски договара тендер тежок 7 милиони евра за државната компанија М-НАВ и попатно користи расизам – утринава свиркач до редакцијата на „Лидер.ком.мк“ доставил мемориски стик со аудио материјал на кој се содржат нови компромитирачки материјали кои даваат индиции за кршење на закони на Република Македонија и правила на ЕБРД.

Текстот од Лидер.ком.мк ви го презентираме во целост, а видео записот можете да го преслушате во нивата статија.

Поради огромниот јавен интерес и сериозните индиции за кршење на закони на државава но и правила на Европската Банка за Обнова и Развој – доставениот материјал го објавуваме во целост.

Во снимката која беше доставена до нас, освен гласот на Рашковски се слушаат и тогашниот технички директор на М-НАВ Климент Чапуњовски и директорот и претседател на управниот одбор на компанијата Николче Тасески.

Чапуњовски според снимениот материјал, му укажува на Рашковски дека не може да се прави записник за состанокот со компанијата „Леонардо“, затоа што тоа е против правилата на Банката (н.з се мисли на Европската Банка за Обнова и развој – која го финансира проектот). На неговата реакција се надоврзува и директорот Тасески.

– Ние не смееме да разговараме со нив пред да се прати „Letter of Award” (н.з. писмо со кое се потврдува дека компанијата го добила тендерот). – му вели Тасески на Рашковски.

На ова, генсекот на владата, свесен дека е во центарот на нелегална активност, на Тасески му вели.

-Потивко, хахаха!

На прес конференцијата која Рашковски ја одржа во вторникот, откако Експрес го објави првиот дел од разговорот, тој го обвини Чапуњовски дека нелегално го снимил состанокот. Во вториот дел од снимката која ја објавуваме погоре , се слуша како тој пред претставниците на „Леонардо“, им наложува на претставниците на М-НАВ за „три дена“ да ја завршат работата и кршејќи ја одлуката на владата да се распише нов тендер, им наложува да го протне истиот затоа што „така се правело сегде во светот“.

Откако се слуша негодување од страна на Чапуњовски околу постапката и временската рамка, Рашковски со висок тон му вели да не го „дрибла“ и да ја заврши работата.

-Немојте да ме дриблате, и така правите работи кои што се предмет на истрага. – заканувачки им вели Рашковски на Тасески и Чапуњовски, свесен дека постои истрага за тендерот кој пробува да го протне.

На прес конференцијата на која Рашковски беше практично разобличен од новинарите, тој се вадеше дека овој тендер бил доделен од ВМРО-ДПМНЕ, но работите изглегоа спротивни и се потврди дека договорот бил потпишан три месеци по неговата спорна средба. Во исто време, тој „до небо“ се извинуваше за расистичките термини кои ги користи на средбата. Со втората бомба, паѓаат во вода неговите тврдења дека „се е легално“, ако се има предвид дека и самиот знаел дека според правилата тој не смее воопшто да разговара со комнпанијата „Леонардо“, затоа што во моментот на состанокот сеуште тендерот официјално не е добиен.

Во исто време, на прес конференцијата Рашковски истакна дека и покрај тоа што нема надлежност да присуствува и да договара тендер за М-НАВ, тоа го правел затоа што бил задолжен од владата. Како доказ дека му било наложено, на новинарите им достави документ кој е потпишан само од него, но не и записник од седница на владата на кој му се дава таков налог.

По втората аудио-бомба, и понатаму се провлекува прашањето зошто Рашковски вака агресивно инсистирал „за три дена“ да се заврши работата и дали спорните проценти кои се споменуваат во првата бомба се всушност провизија за тендерот? Во исто време, се поставува прашањето дали споменувата провизија е причината поради која Рашковски кршел закони и правила на ЕБРД и се среќавал со „Леонардо“, пред да испрати писмо со кое се потврдува дека компанијата го добила тендерот?

Видеото ТУКА или ТУКА

Од кои сметки Камчев ги повлекол парите за Боки 13-ка?

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција испитува од кои сметки бизнисменот Орце Камчев, кој наводно го пријави сопственикот на 1ТВ, Бојан Јовановски, дека му зел рекет, повлекол 1,5 милион евра, дознава „Независен весник“ од извори во Обвинителството. Обвинителството нема да го испитува потеклото на парите бидејќи тие не биле стекнати сега, а нема ни да го гони Камчев бидејќи дал мито за Јовановски да влијае врз специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да ја запре истражната постапка против него.

Парите, како што изјави обвинителката Вилма Русковска, не биле обележани, но Обвинителството обезбедило снимки и од разговори и видеоснимки. Обвинителката вели дека сведокот нема да го гонат бидејќи не се гони некој што пријавил кривично дело.

Обвинителството води и финансиска истрага за цел имот што го поседува Јовановски и другиот осомничен, бизнисменот Зоран Милески-Кичеец. За имотот за кој нема да можат да го докажат од каде им е, ако обвинителството подигне обвинение против него, ќе бара одземање на тој имот.

Сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски познат како Боки 13  беше уапсен на Граничниот премин по налог на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција.

 Освен Боки 13 во акцијата беше уапсен и Зоки Кичеец.

Обезбедените видеа и аудио-атеријали се само за овој случај, за овие двајца осомничени, кажа обжвинителката Вилма Рускоска во интервју за телевизија 24. Понатаму во истрагата дали ќе се појават докази за обвинители, за политичари, за луѓе од јавниот живот ќе видиме, кажа јавната обвинителка Вилма Русковска. Таа додава и дека инволвираноста на јавен обвинител во овој случај, сега засега не може да се докаже.

– Доколку се појават цврсти докази сигурно дека истрагата ќе биде проширена, но сега навистина неможам да шпекулирам и било несериозно од мене како обвинител да кажам во која наоска може да не одведе истрагата, вели Рускоска.

На прашање дали не е исклучена можноста истрагата да се прошири не само на политичари, туку и на обвинители зависно од тоа што ќе се открие, Русковска одговори потврдно додавајќи дека „апсолутно не е исклучена можноста, но тоа е само можност“.

По толку нјави, ова е метлата

Премиерот Зоран Заев, денеска ги соопшти имињата на носителети на функции кои се опфатени со „метлата“ најавена уште пред изборите. Реконструкцијата овојпат опфати десетици директори, членови на управни и надзорни одбори.

Меѓу нив се директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ, Сашо Василевски и Драган Миновски, директорот на Државниот архив, Кирил Петров, директорот на Агенцијата за лекови Ќахил Ибраими, директорката на Драмски театар, Викторија Рангелова, Вулнет Адеми директор на Агенција за странски инвестиции, директорот на Македонија пат, Гајур Кадриу, директорот на Здравствен дом Скопје, Злате Мемедовиќ.

Како што рече Заев, неговите предлози ќе бидат ставени на владината седница која ќе се одржи денеска. Заев им се заблагодари на сите разрешени функционери и рече дека од денеска ќе почне именувањето на новите.

Миленко Неделковски: Ова е списокот за приведување и притварање

Миленко Неделоковски со уште една „прогноза“ на неговата Фејсбук страна. Според новинарот случајот „рекет“ многу ќе се прошири, а ќе ги опфати следниве имиња:

„Ова е списокот за приведување и притварање (редоследот може да претрпи измени):

Катица Јанева

Син и'

Лиле Стефанова

Фамилија Ременски

Рашковски

Кирацовски

Фатиме

Бубевски

Богоевски

Кај К. Јанева се најдени разговори до Боки 13. Има снимки каде тој ја уклучува за да се слуша при неговиот состанок со Орце (каде она кажува дека се ќе се среди). Во овој момемт не е во притбор само заради заштитата од САД амбасадата. Денеска од бугарска страна на новата американска амбасадорка ќе и бидат предочени и нови докази што ја теретат Катица.

Ако падне Катица, паѓа Зајко.“

Популарно