„На секој втор баба му е cилyвaнa од бугарскиот окупатop, така да бројот на Бугарите во Македонија не е за потцeнyвaњe“

Новинарот Атанас Величков, на својот ФБ-профил напиша статус кој ја навpeдува цела македонска нација. Прочитајте го неговот тврдење:

Според мои гpyби пресметки, секој втор секташ на фб има по една баба без разлика дали по мајчина или таткова линија, која била cилyвaнa од бугарските фашиccтички okyпатори. По таа логика, процентот на Бугари во Македонија сосема не е за потценување. Дај средете си ги сметките и муабетите што ги фрлате како валkaни гaaќи у јавност.

Сања Лукаревска со таткото Ѓокица Лукаревски скенираа сметки

Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи, објави фотографија како скенира фискални сметки заедно со својот татко додека го пијат утринското кафе.

Нејзиниот татко е Ѓокица Лукаревски, познатиот актер и комичар.

„Скенираме“, стоеше во објавата на Лукаревска на социјалните мрежи каде што таа го промовира проектот „Мој ДДВ“.

Во една просторија и операции и породувања!

Хируршките интервенции и гинеколошките породувања во кичевската општа болница се одиваат во една хирурша сала.

Поради недостиг на простор за двете одделенија, состојбата е ваква со години, иако оваа здравствена установа покрива територија од околу 60 илјади жители.

Гинекологот Љупче Ристески за Алсат вели дека ваквата ситуација е лоша и невидена на друго место.

Повеќе прочитајте на официјалната статија ТУКА на Алсат М.

Боки 13 поднел документација за нарушено здравје

Прво осомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски до судот поднел документацијата за влошена здравствена состојба.Документацијата ја доставил до судија на претходна постапка за укинување на притворот.

Боки 13 за време на претходната посета на судот му се слоши и тој беше изнесен да му биде укажана лекарска помош

Популарно