Македонија никогаш не била во игра за изградба на фабрика на Фолксваген

Надзорниот одбор на “Фолксваген” објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир, Турција. Според привчните информации, во новата фабрика во Турција ќе се произведуваат модели на Сеат и Шкода.

Како што пренесува “Новости” преку неофицијални информации од светските медиуми, фабриката “Фолксваген” ќе произведува 350.000 автомобили годишно.

Во последните неколку месеци се шпекулираше дека “Фолксваген” преговара со претставници на неколку земји за локацијата за изградба на фабрика во Југоисточна Европа.

Премиерот Заев во неколку наврати изјавуваше дека Фолксваген е сериозно заинтересериан да инвестира во Македонија, а во своите лaж ни вести ја вовлече и германскта канцеларка, Англеа Меркел која според неговите лaж ни тврдења му ветила дека германскиот гигант ќе инвестира во Македонија.

Македонија уште на почетокот oтпaднa, а Србија, Бугарија и Турција се бopeа за оваа фабриката.

Според шпeкyлaциитe, се чини дека за изборот на локацијата голем придонес имал Катар, која има 17 отсто  удел во акции во”Фолксваген”,  а токму Катар се залагаше за изградба на фабрика во Турција на состанокот на комитетот.

Сања Лукаревска со таткото Ѓокица Лукаревски скенираа сметки

Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи, објави фотографија како скенира фискални сметки заедно со својот татко додека го пијат утринското кафе.

Нејзиниот татко е Ѓокица Лукаревски, познатиот актер и комичар.

„Скенираме“, стоеше во објавата на Лукаревска на социјалните мрежи каде што таа го промовира проектот „Мој ДДВ“.

Во една просторија и операции и породувања!

Хируршките интервенции и гинеколошките породувања во кичевската општа болница се одиваат во една хирурша сала.

Поради недостиг на простор за двете одделенија, состојбата е ваква со години, иако оваа здравствена установа покрива територија од околу 60 илјади жители.

Гинекологот Љупче Ристески за Алсат вели дека ваквата ситуација е лоша и невидена на друго место.

Повеќе прочитајте на официјалната статија ТУКА на Алсат М.

Боки 13 поднел документација за нарушено здравје

Прво осомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски до судот поднел документацијата за влошена здравствена состојба.Документацијата ја доставил до судија на претходна постапка за укинување на притворот.

Боки 13 за време на претходната посета на судот му се слоши и тој беше изнесен да му биде укажана лекарска помош

Популарно