ФОТО: Запросување на Галичка свадба

Уште еден Галичанец клекна на колена на овогодинешната Галичка свадба, откако реши да ја запроси неговата избраничка и да ја побара за свој вeчeн, живoтeн coпaтник

Дамјан Колески kлekна пред Билјана Макреска и ја побара за сопруга, а тоа потврдно одговори.

И двајцата потекнуваат од Галичник, па се надеваат дека идната година ќе бидат зетот и невестата на Галичката свадба.

Видео:Нема да верувате што извадија од неговата глава

Сандра Ли е една од најпознатите светски дерматолози, а својата слава и популарност ја должи на огромното влијание што го има на социјалните мрежи, каде секојдневно поставува снимки од своите пациенти  на кои им отстранува мозолчиња, акни, „црнки“ и цисти.

Таа прави многу посериозни зафати како онаа во видеото на крајот од текстот. Нејзиниот пациент имал три удари на главата дека Сандра Ли е позната како  Dr. Pimple Popper успешно ја реши. ситуацијата 

Поточно, стануваше збор за поларни цисти. 

Инаку, циста е шуплина исполнета со течна или цврста содржина, обложена со епител. Од дерматолошка гледна точка, значајни се епидермоидните цисти кои се резултат на зголемување на фоликулите на косата. Во зависност од нивото на процесот, постојат две форми:  епидермална циста и пиларска циста.

Цистата е предизвикана од затнувањето на лојниот канал и акумулацијата на талогот во зголемениот горен дел на фоликулот на косата. Содржината на циста содржи, покрај „лој“, кератин и клетките на обвивката  на влакната. Во процесот на формирање на циста, се создава капсула околу нејзината содржина.

Почина Попара од Среќни луѓе

Денска во Белград во 84 година почина глумецот Зоран Ранкич познат како „Попара“ од ТВ серијата Среќни луѓе.

Тој беше најпознат по неговите улоги како Никола Калабиќ во мини-ТВ серијалот „Последниот чин“ и Жарко Попара во ТВ сериите „Среќни луѓе“.

Ранкиќ е роден во Дервента (БиХ) во 1935 година. Бил првенец на белградскиот Драмски театар, сатиричар, драматург, режисер, афорист и поет.

Тој има  26 улоги на филм и телевизија и стотици на радио и е познат по извонредни поетски толкувања во бројни книжевни вечери.

Бил член на Здружението на драмски уметници на Србија, на Здружението на српски писатели, на Здружението на драмски писатели на Србија, на Здружението на писателите на Република Српска и на почесен член на белградскиот афористички круг.

Тој ја започна својата театарска кариера во Народниот театар во Сараево,каде беше член до 1960 година, во малиот театар Сараево од 1971 година, во белградскиот современ театар од 1961-1975 година. во белградскиот драмски театар од 1975-1999 година.

Тој објавуваше афоризми во дневните весници и списанија „Рефлектор“, „Експрес Политика“, „Вечерње новости“, „Политика“, „Татковина“, „Кафани“  и други.

Видео: Оградата на Трамп „не функционира“

На Youtube  неодамна е објавено видео кое покажа дека 150 милиони американски долари инвестирани во градењето ограда меѓу САД и Мексико се фрлени залудно.

На снимките се гледа Мексиканец како се качува на импровизирана скала направена од јажиња, а потоа се лизга по оградата висока 5,5 метри и преминува непречено на американско тло, во близина на Сан Диего.

Популарно