Прилеп „двојазичен“

Во Прилеп осамна првата двојазична табла, која е поставена на Фондот за здравствено осигурување- објави порталот “Канал 3”.

Во објавата се додава дека новите табли во Охрид и Битола се еднојазични, а во Прилеп тоа не е случај.

Обратете внимание на еден дел од телото, тој покажува колку долго ќе живеете

Бројот на забите кој некој ги загубил може да предвиди колку долго ќе живеете. Но, исто така, укажува и на болест која некој може да ја има или е подложен на истата.

Луѓето кои ги имаат своите заби до 74 години, може да доживеат и 100 години, покажа најновото истражување на оваа тема.

Оние кои до 65 години изгубиле пет или повеќе заби веројатно ќе патат од озбилни здравствени проблеми, како кардиоваскуларни болести, дијабетис и остеопороза.

Нормално, сето ова е поврзано со квалитетот на животот на поединецот и социоекономскиот статус, но и стресот пред се.

-Луѓето можат да загубат заб после стресен и трауматичен период, поради лоша орална хигиена, како и разни болести. Сето тоа може да биде поврзано со болести на срцето или дијабетис,- истакна доктор Нигел Картер за „Сан“.

-Ова истражување всушност покажува дека губењето заби е показател за лош квалитет на некој дел од човечкиот живот и има поголем ризик за здравствени проблеми,- додава Картер.

Стручњаците сметаат дека е неопходно да и наутро и навечер да се чистат забите, со паста со флуорид, како и намалување на користење на шеќер.

Видео: Киднапирање сред бел ден

Неверојатно „филмско“ киднапирање со црно комбе и маскирани киднапери се случило во средата претпладне на плоштадот Сан Карло , киднапирањето било извршено пред  голем борј на сведоци, а жртвата била спасена набрзо откако минувачите алармирале до полицијата да побрза по комбето.

Полицајците киднапираната Србинка ја пронашле во црн „фолксваген“, везана со кабли и конопи.

–Се обидоа да ме задават, ме зграбија за врат и ме одвлекоа до комбето, раскажала за полицајците 35-годишната Србинка која беше киднапирана од тројца Германци во центарот на Торино.

Полицајците ја пронашле во црно комбе, а со неа биле тројца киднапери кои биле уапсени додека се обидувале да се притаат на блискиот приватен паркинг.

Кај 35-годишната жена биле пронајдени 2.700 евра, што тамошните истражувачи го сметаат за исклучително сомнително, со оглед на тоа дека Србинката рекла дека во градот дошла туристички.

Видео: Туристи од Шпанија „ќе го паметат“ одморот во Албанија

На Твитер беше објавено видео на кое сопственикот на ресторан во Албанија е снимен од камерите како им се заканува и им го крши автомобилот на турсти од Шпанија.  Тој се обидел да ја отвори вратата од автомобилот во кој биле туристите со намера да ги тепа. Кога не успеал во тоа почнал да ја крши шофершајбната од возилото.

Како што пишуваат медиумите во Албанија, газдата бил бесен што туристите не биле задоволни од храната и одбиле да ја платат.

Популарно