Македонците купуваат на Халкидики

Од 20 евра за метар квадратен земјиште на кое може да се подигне нова градба, до купување на мали хотели – Македонците и оваа година продолжуваат да купуваат имоти на грчкиот Халкидики.

Стевче Јашар го продал својот ресторан во Скопје и 300.000 евра веднаш ги префрлил во Грција за да изгради вила и да започне бизнис со издавање на просториите.

– Во Грција има специјални агенции кои посредуваат за се што сакаш да купиш, а ти само треба да имаш пари. Се нуди градежно земјиште, а може, што секако е уште полесно, да се купи веќе изграден објект. Добриот бизнис е загарантиран и нема шанси да нема побарувачка. Доаѓаат Македонци, Срби, Романци, а секој индивидуално се снаоѓа како ќе ги донесе кај него да престојуваат. Нема никакви пречки да ви се оствари замисленото дури и за државјани со македонски пасош. Ако вложиш над 251.000 евра добиваш грчка лична карта и со неа слободно патуваш во 170 земји во светот – вели Јашар.

Тој, но и агенциите од Македонија, потврдуваат дека може да се купи плац за градба по 20 евра од метар квадратен покрај руралните средини подалеку од плажите, а обично земјиштето чини од 50 до 70 евра по м2.

– Сепак, има критериуми со коефициенти на градба и не може на некој што ќе му дојде на ум да гради и на кој начин ќе гради. Инаку, може да се изгради се – од посебен апартман, мазонети, вили па до хотел – објаснува Јашар.

Во Македонија има околу 30-ина агенции кои продаваат имот на Халкидики а во главно се рекламираат „герилски“ на фејсбук-страници. Поактивни се оние од југоисточниот крај на Македонија, бидејќи се поблиску до Грција и има поголема концентрација на заинтересирани со куповна моќ. Еден таков посредник ни рече дека цените на објектите се најоптимални, бидејќи не постои друго место на кое можеш да купиш толку евтино во близина на атрактивно море, а згора да се одмориш или да заработиш.

– Во последно време во Грција има многумина што заглавија со долгови и имаат проблеми со банките, потребна им е веднаш готовина и може да се начека евтина цена, а единствено се што треба во процедурата е нотар и адвокат. Купениот апартман или куќа може да се користи, на пример 15-ина дена за себе, а потоа може да се издава или да им се отстапи на блиски. Ние нудиме 25 апартмани и куќи, работиме само три месеци и веќе има голем интерес. Цените се движат од 1.100 до 1.500 евра по метар квадратен. Цената е примамлива, а процедурата е едноставна во Грција – ни изјави посредникот.

Секој ден земала од оваа БИЛКА и се решила од голема мака

Повеќето луѓе имаат проблем со надуеност и гасови. Непријатни грчеви во желудникот ги вознемируваат цревата, а сето тоа е како последица на начинот на кој се внесува храната во организмот. Исто така, гасови се појавуваат и при консумирање на одредени намирници.

Храната нормално е најголем проблем за гасовите, а овде пред се спаѓаат: топлиот леб, овошје, зеленчук (особено карфиол, боранија и грашок), млечни производи и газирани пијалоци.

Наведените намирници содржат многу јаглено хидрати кои организмот не може во потполност да ги свари, при што доаѓа до појава на гасови.

Поради храната која тешко се вари, стомакот најчесто покажува надуеност, но тоа може да биде и знак дека во телото се развива опасна болест, како карцином.

Ако чувствувате тешкотии во стомакот, треба веднаш да посетите лекар, а многу стручњаци за лекгување на овој проблем препорачуваат билка која речиси секој ја има дома.

Станува збор за магданос, кој е диуретик, антисептик и го регулира воспалението, а со векови е познат како многу лековита билка во народната медицина.

Магданосот има кармминативни својства, како и босилек, сенф и камилица, што го прави моќен природен лек кој решава проблеми со надуеност и гас. Може да се подготви чај од магдонос, да пиете вода во која стоел претходно или да го ставите во садот и со тоа ќе помогнете во регулирање на метаболизмот и функцијата на цревата.

Исто така, магдоносот содржи фолни киселини, антиоксиданти (флавониди), здрави соединенија (миристин и апиол) и витамини К, Ц и А, па затоа е одличен природен лек за целото тело. Многу експерти препорачуваат и ѓумбир во борбата против надуеност.

Исчистете го телото од токсини и спречете ги опасните заболувања на црниот дроб и камењата во бубрезите, и еве еден домашен лек за да го пробате.

Ставете чаша вода да зоврие, а потоа додадете лажичка куркума и лажичка прав ѓумбир. Промешајте во пијалокот, а потоа додадете една чаша млеко.

Процедете го пијалокот и засладете го со мед. Ѓумбирот и куркумата се познати како најбрза елиминирачка храна во организмот, а нивната комбинација со мед и млеко ќе го зачува здравјето на органите.

ВИДЕО интервју со Боки 13: Највеќе пари сум заработил од оние што ме нарекуваа „Пeд*р“

Бојан Јовановски, контроверзниот лик познат како Боки 13, кој во последно време е актуелен како осомничен во случајот „Рекет“, во едно интервју за емисијата „Еден на еден“ изјавил дека за она што треба да го сработи, или наплаќа многу или работи за џабе, бидејќи не сакал да се пазари и некој да му ја потценува вредноста. Во ова интервју тој признава дека наплатил 200.000 евра за 4 месеци за турнеја во Србија и додава дека најмногу заработил од оние што со потсмев го нарекувале педер и зборувале „Види го, педер“ – пишува порталот МКД.мк

Во 2018 година вкупните приходи на телевизијата 1ТВ што тој ја отвори изнесувале 39,232 милиони денари (околу 637 илјади евра), а приходите од рекламирање 33,944 милиони денари (околу 550 илјади евра).

Но, од многуте фотки со брендирана роба и луксузните автомобили постирани по социјалните мрежи, сега за сега му останаа само спомените. По луксузот Боки 13 заврши во Истражниот затвор во Шутка, а голем дел од брендираната роба заврши во заплените за случајот за кој тече истрага.

Од она што досега е објавено, на списокот на рекетирани имало триесетина бизнисмени. Некои од нив веќе имале средби со обвинителката што го води предметот „Рекет”, Вилма Рускоска.

Ако целиот случај се погледне одозгора, може да се даде една ваква дефиниција – луѓе од власта, со помош на еден или двајца специјални обвинители и еден или двајца извршители-рекетари, изнудувале пари со помош на веќе отворени или можни нови случаи на СЈО, по што со дел од парите ја одржувале телевизијата 1ТВ во живот, чија пак уредничка задача била заштита на политиките на власта.

Другиот, поголем дел од парите, бил подеднакво делен. Во кеш.

Досега во Основното јавно обвинителство за организиран криминал за случајот „Рекет“ изјави дале десетина бизнисмени, двајца градоначалници, адвокати и бројни други посредни и непосредни сведоци во рекетот на првиот човек на 1ТВ Бојан Јовановски.

Во целата мрежа на Боки 13 била вклучена и неговата невладина организација Меѓународен сојуз преку која исто така се извлекувале стотици илјади евра и се пробувало да се добиваат маркици за изградба на објекти за социјална намена.

Повеќе на МКД.мк

ФОТО: Девојка го coблече костимот за капење на плажа во Црна Гора

Фотографија од една црногорска плажа се шири по социјалните мрежи со брзина на светлината.

Фотографијата од една црногорска плажа која е поставена на Фејсбук ја распали фантазијата кај некои мажи, а други пак не се воодушевени, што се гледа од бројните коментари.

„Комплетното доживување го расипува оној параглајдер од шорцевите“, се пошегувал авторот со најмногу лајкови и реакции на коментарот.

„Дувни дувни ветре, најсилно што знаеш“, е уште еден коментар.

Други пак со погрдни коментари го осудуваат однесувањето на девојката.

Сепак има и некои што се исклучително внимателни и добро забележуваат. Тие детално ја погледнале фотографијата и забележиле дека на плажата покрај девојката лежи дете.

Не е прецизно наведено на која плажа е снимена фотографијата, но она што е сигурно е дека оваа глетка предизвика бура коментари на социјалните мрежи.

Популарно