Поздравот “за дом подготвени“ е забранет за употреба

Од страна на  Високиот суд за прекршоци е донесена правосилна пресуда според која изведувачот на песната “Бојна Чавоглаве“ е казнет поради јавно извикан поздрав “за дом подготвен“ на нејзиниот почетокот.

Меѓутоа со пресуда не е казнет изворниот пеач и автор на песната Марко Перковиќ Томпсон, туку пеач од Макарска - Марио Росо кој песната со поздравот ја извел во Макарска за време на одбележување 20 години од “Бура“.

- Нека кажат дали таа песна е забранета или не. Или нека кажат дали јас не смеам да ја изведувам, а Томпсон смее – коментирал Росо.

Во пресудата стои дека поздрав “за дом“ и “за дом подготвени“ е користен како службен поздрав на усташкото движење на НДХ кој настанал од фашизмот и кој се базира на расизам и со тоа симболизира омраза спрема луѓе од различни раси и верски и етнички идентитет.

- Без обзир на наведената жалба дека ја отпеал песната онака како е објавена во изворниот текст на песната ‘Бојна Чавоглаве’ која е озаведена во Агенција за заштита на авторски музички права на Хрватска, обвинетиот можел и требал да биде свесен од можно негативно влијание со извикување на овој дел од песната и требал да се воздржи од такво однесување – стои во образложение на пресудата од Високиот суд за прекршици кои го потпишува претседателот на трочлениот сутски совет, Синиша Сењановиќ.

Исто така се додава дека поздравот како дел од авторското право на авторското дело не го менува фактот дека симболизира омраза спрема спрема луѓе од различни раси и верски и етнички идентитет, манифестација со расистичка идеологија како и потценување на жртви на злочин против човечноста кој е спротивен на одредбата во член 39 од Уставот на РХ, кој забранува секаков повик или потик на национална, расна или верска омраза или во било која форма на изведба.

Видео: Македонецот Александар Велики е нов светски шампион во УФЦ

Натпреварувачот од Австралија  во мешани боречки вештини со македонско потекло, Александар Волкановски (31 година) успеа да стане  светски шампион во перолесна категорија во престижната УФЦ-серија, откако ноќеска, по голема борба во Лас Вегас, го совлада еден од најдобрите во историјата, Макс Холовеј.

Александар Велики, како што го нарекуваат медиумите, доминираше во текот на целиот меч и на крајот победи со едногласна одлука на судиите во негова корист. Тој е роден Шелихарбор во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од пелагониското село Беранци од каде на 15-годишна возраст се преселил во далечната Австралија.

Волкановски шансата да се бори за шампионскиот појас ја доби со 17-те триумфи во низа во октагонот, од кои седум беа во најдобрата на светот во мешани боречки вештини, УФЦ-серијата.

Ирена сврте „нов лист“ во животот

Веќе неколку пати пишувавме дека македонската фолкерка Ирена Спасовска откако сврте „нов лист“ во животот, реши да „држи до себе“! И тоа во секој поглед.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by irena spasovska (@spasovska.irena) on

Од исхрана до линија, од провод до изглед! Ама џабе имиџот, стајлингот и гардеробата, ако најпрвин не ги дотераш изгледот и линијата на телото.

Тоа Ирена добро го знае, па затоа реши теретаната да и биде втор дом!

Па откако ќе се разбуди, ќе го среди домот и обврските околу „двете ќерки“ иако реално има само една, а онаа втората е нејзиното кученце Луна, Ирена за да го доведе своето тело до „совршенство без маана“ – правец теретана!

Потењето е здраво за телото велат, ги исфрла токсините и намалува килограмите… До душа, сите знаат дека најдобро потење е она во парови, ама кога тоа не е возможно или не е доволно, теретаната е најповолно решение!

Таму калориите летаат, а килограмите „не цветаат3, зашто се топат како мраз на сонце! Откако го скрши мразот, Ирена бргу сфати дека вежбањето не само што е здраво и корисно, туку може да биде и добра увертира или што би рекле предигра за главната игра… Онаа, волшебната игра на сетилата.

Затоа фолкерката на вежбите им се препушти со таква страст, што справата ја третира како партнер. Па откако ќе ја грабне в раце, не знаеш кој кому „му ја вади маста“, ама затоа и звучно се слуша од каде извира страста!

Воздишки, извици, стенкања… налик на љубовна игра. Нема шанса да не ја забележите нејзината сеанса. Ирена Спасовска толку страсно спортува, што цела теретана се возбудува! Погледнете го чинот со кој фолкерката го дига… адреналинот!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Letaat kalorii💪💪#bodybuilding #

A post shared by irena spasovska (@spasovska.irena) on

ВИДЕО: Дара – Бубамара решила малку да го смени начинот на живот

Поради честите ноќните настапи и природата на својата работа, Дара – Бубамара честопати оди во кревет рано изутрина и станува доцна попладне, но во последно време, се чини дека решила малку да ја смени навиката и биоритамот на живот.

Така, утрово, пејачката станала малку порано, пиела кафе, а потоа директно му се качи… Го јавна нејзиниот собен велосипед за да го симне вишокот калории акумулирани претходната ноќ.

Дара во последно време го смени својот изглед, драстично намалувајќи ја тежината, а сега откри и како:

Популарно