Поздравот “за дом подготвени“ е забранет за употреба

Од страна на  Високиот суд за прекршоци е донесена правосилна пресуда според која изведувачот на песната “Бојна Чавоглаве“ е казнет поради јавно извикан поздрав “за дом подготвен“ на нејзиниот почетокот.

Меѓутоа со пресуда не е казнет изворниот пеач и автор на песната Марко Перковиќ Томпсон, туку пеач од Макарска - Марио Росо кој песната со поздравот ја извел во Макарска за време на одбележување 20 години од “Бура“.

- Нека кажат дали таа песна е забранета или не. Или нека кажат дали јас не смеам да ја изведувам, а Томпсон смее – коментирал Росо.

Во пресудата стои дека поздрав “за дом“ и “за дом подготвени“ е користен како службен поздрав на усташкото движење на НДХ кој настанал од фашизмот и кој се базира на расизам и со тоа симболизира омраза спрема луѓе од различни раси и верски и етнички идентитет.

- Без обзир на наведената жалба дека ја отпеал песната онака како е објавена во изворниот текст на песната ‘Бојна Чавоглаве’ која е озаведена во Агенција за заштита на авторски музички права на Хрватска, обвинетиот можел и требал да биде свесен од можно негативно влијание со извикување на овој дел од песната и требал да се воздржи од такво однесување – стои во образложение на пресудата од Високиот суд за прекршици кои го потпишува претседателот на трочлениот сутски совет, Синиша Сењановиќ.

Исто така се додава дека поздравот како дел од авторското право на авторското дело не го менува фактот дека симболизира омраза спрема спрема луѓе од различни раси и верски и етнички идентитет, манифестација со расистичка идеологија како и потценување на жртви на злочин против човечноста кој е спротивен на одредбата во член 39 од Уставот на РХ, кој забранува секаков повик или потик на национална, расна или верска омраза или во било која форма на изведба.

ВИДЕО: Лав и бебе во емисија во живо, не ни помислиле што може да се случи

Кога ќе го погледнете видеото единствена работа која нема да ви биде јасна , како оваа жена се уште се смее? Можеби тоа е нормално во нејзиниот свет, но изгледа како таа лавовите да ги храни со деца. Чудно како за некои луѓе она што не е нормално е нормално.

За некои ова видео е вознемирувачко, а за некои е поучно од повеќе аспекти. Децата и диви животни, посебно оние опасни не се никако паметна комбинација, што знае дете што е лав. На дивите животни местото им е во дивина, не се само тие виновни за ваквото однесување.

Погледнете го видеото:

ВИДЕО: Поради Погба не доби 11.000 евра, па телевизорoт му беше крив

На обложувачко ливче не добие 11.000 евра само поради еден промашен пенал. Урнебесно видео објави ЕКИПА од една скопска обложувалница по натпреварот меѓу Вулверхемптон и Манчестер јунајтед од Премиерлигата кој заврши 1-1.

За многумина во Скопје добро познатиот бербер Фуфо од Драчево, чекаше само еден гол на Манчестер јунајтед на синоќешното гостување против Вулверхемптон во 2. коло од Премиерлигата за да си добие 11.000 евра. И се отвори шанса во 68. минута кога „црвените ѓаволи“ добија пенал… Но, истиот не успеа да го реализира францускиот репрезентативец Пол Погба. Е, сето тоа значеше огромна лутина кај бербер Фуфо кој успеа да го скрши и телевизорот во обложувалницата каде со пријателите го очекуваше толку посакуваниот погодок на Манчестер јунајтед. Во секој случај, ќе го памети Фуфо пеналот на Погба…

Дневен хороскоп

Овен

Ако очекувате прилив на пари, можете да се надевате на успех.

Ви доаѓа можност на личноста која ви се допаѓа отворено да и покажете дека ви се допаѓа.

Полни сте со сила.

Бик

Денеска ќе успееете да решите некоја дилема која постои кај вас од порано. Денот е поволен за работа.

Ви се ближи веридба или брак.

Ви пречи нискиот крвен притисок.

Близнаци

Имате многу обврски кои не можете да ги завршите сами. Потребна ви е помош.

Пред вас е период во кој би можело да дојде до љубовно разочарување.

Здравјето е добро.

Рак

Доаѓа фаза на мир и стабилност.

Ве очекува ново познанство кое би можело да доведе до љубовна врска.

Ви годи прошетка.

Лав

Постојат некои работи кои ве оптоваруваат на работа. Не можете лесно да ги решите.

Ве очекува возбудливо познанство со личност која отворено ќе го изрази својот интерес.

Одморајте што повеќе.

Девица

Можете да очекувате мирен ден без промени. Работите се одвиваат по стабилен тек.

Ако сте слободни, ве очекува ново познанство. Сепак, не сте подготвени за сериозна врска.

Проблеми со забите.

Вага

Потребно е да бидете трпеливи за да ги решите сите настанати проблеми.

Ви делува дека навлегувате во монотонија во љубовта. Не сте сигурни како да постапите.

Не се заморувајте премногу.

Скорпија

Ќе добиете вести кои ќе ви ги отворат очите и ќе ве насочат кон нови одлуки.

Поволен ден за решавање на љубовните проблеми.

Зголемете го внесот на течности.

Стрелец

Работата не се одвива онака како што посакувате. Работите би можеле да се сменат на подобро.

Збунети сте и не ви е лесно да донесете вистинска одлука.

Пад на имунитетот.

Јарец

По драстичните промени на полето на работата, не ви е лесно да се стабилизирате и да заземете став на полето на работата.

Среќни сте покрај личност која ја сакате. Ако сте слободни, наскоро ќе влезете во нова врска.

Можен е низок притисок.

Водолија

Не се залетувајте со одлуките. Пред вас е период кој може да ви донесе многу компликации.

Ако сте во брак, ве очекува криза или заладување на односите.

Проблеми со варењето.

Риби

Барате нова работа, но страв ви е од промени.

Ќе запознаете интересна личност со која ќе посакате врска на долг рок.

Можни се проблеми со дишните патишта.

Популарно