Рецепт за крцкава фантазија која нема да можете да престанете да ја јадете

Латките или крцкавите палачинки од компир се незаменлив дел од еврејската исхрана. Станува збор за пржено јадење кое традиционално се јаде како прилог во посебни пригоди, како што е Ханука, а кое сепак се подготвува од само неколку вообичаени состојки, како што се компири, кромид и јајца.

Латките обично се служат со кисела павлака, а некои уживаат во слатка варијанта со сос од јаболка. Тие се одлична идеја за појадок, доцна или ручек за време на викендот, кога имате повеќе време да подготвите вкусна храна.

Состојки:

450 гр компири со поголем процент на скроб

100 гр брашно

2 јајца

1 кромид

1 лажичка прашок за пециво

сол и бибер по желба

масло за пржење

Подготовка:

Излупените компири и исчистениот кромид изрендајте ги на тенки ленти и ставете ги во чиста памучна крпа за да се исцеди вишокот течност.

Исцедената смеса префрлете ја во поголем сад, додајте ги јајцата, брашното, прашокот за пециво, сол и бибер. Сè добро измешајте.

Во тава загрејте малку масло за пржење и префрлете една или две лажици од смесата во маслото. Направете рамномерен круг како палачинка со шпатула.

Печете ги латките од секоја страна околу пет минути или додека не добијат убава и крцкава златна површина.

Печените палачинки пред послужување ставете ги на мрсна хартија. Добар апетит!

Научниците велат дека јадењето на оваа намирница го продолжува животот

Грицкањето ореви наместо бисквити или чипс може да ви го продолжи животот, сугерира истражувањето. Имено, само половина шака од овие вкусни јаткасти плодови на ден значително ќе го намалат ризикот од срцев и мозочен удар, како и други опасни по живот состојби.

Експертите од Универзитетот во Минесота дошле до заклучок дека луѓето кои редовно јадат јаткасти плодови тежат помалку и се послаби, па затоа имаат и помал крвен притисок. Дополнително, немаат таков ризик од блокирање на крвните садови, што доведува до срцев удар, а токму инфарктот е една од најчестите причини за смрт во светот.

Консумацијата на ореви е најважна во младоста

„Нашите податоци покажуваат дека луѓето кои јадат ореви имаат уникатен физички фенотип кој со себе носи и други позитивни ефекти врз здравјето, како што е подобар квалитет на исхрана, а со тоа и поздрав начин на живот“, вели професорката и авторка на споменатото истражување Лин Стефен.

„Резултатите ги вклучуваат и оние кои јаделе јаткасти плодови од младоста па се до средна возраст, бидејќи токму во тие години се создаваат првите основи за појава на ризик од хронични болести како што се срцевите заболувања, дебелината и дијабетесот“, додава Стефен.

Три илјади луѓе учествувале во истражувањето, кое авторите на студијата го следеле 30. години, од нивната младост до 50-тите години. Во тој период се покажало дека оние кои секојдневно консумираат јаткасти плодови имаат помал ризик од зголемување на телесната тежина, висок холестерол, висок крвен притисок и срцев или мозочен удар. Сето ова покажува дека вреди да се јаде половина шака ореви дневно и дека тоа може да ви го спаси животот.

Сите придобивки од оревите

Оревите се богати со влакна, протеини, калциум и здрави растителни масти, вклучувајќи полинезаситени масти и омега масни киселини, кои се борат против таканаречениот лош холестерол. Тие исто така помагаат да се намали воспалението во телото, што често може да доведе до блокирање на крвните садови, што предизвикува срцев или мозочен удар.

Oва се симптомите на хормонален дисбаланс

Секој месец хормоните го расипуваат вашето добро расположение, кожата и умот. И додека нивното ниво се стабилизира после менструацијата, неколку симптоми како стресот и анксиозноста, можат исто така потполно да го нарушат.

Затоа, треба да ја научите разликата помеѓу нормалните пореметувања на хормоните што се предизвикани од менструацијата и симптомите што ја следат, и вистинско пореметување на хормоните од сериозни причини.

Д-р Алиса Двек советува како да препознаете кога е вистинско време да посетите лекар и во која состојба може да се манифестира сериозно пореметување на хормоните.

Замор

Исцрпеноста е една од најчестите симптоми што може да се предизвикани од многу причини. „Доколку сте уморни после недела исполнета со завршни испити или останувањето до доцна на работа, веројатно е сè во ред. Но, ако постојано се чувствувте исцрпено и забележите нагло зголемување на килограмите, варијации во апетитот и необично однесување на цревата, тоа може да биде знак за намалување на функцијата на тироидната жлезда“, вели Двек.

Нормално, на сите им се случува да се чувствуваат уморно, но ако за тоа нема значајна причина, побарајте совет од лекар.

Промени на кожата

Мозолчињата се појавуваат од различни причини, но големите и чести акни на долната половина од лицето, може да укажуваат на зголемено ниво на тестостерон – предупредува Алиса Двек. Иако ова не е проблем што ви го загрозува животот, промени на кожата од ваков тип можат да се одразат на психата. Зголеменото ниво на тестостерон многу лесно се регулира и кожата ќе се исчисти со правилна медицинска терапија.

Влакна

Станува збор за многу брз раст на темни вакната на градите, грбот и рацете, што се појавуваат неочекувано. Ова може да укажува на појава на тумор што настанува од пореметување на работата на тестостеронот – истакнува Двек. Не паничете веднаш, овој тип на тумор е ретка појава, а често успешно се третира со лекови и операција.

Чудни менструации

Исто како заморот, необичен менструален циклус може да биде предизвикан од многу фактори како што е стресот, проблем со тироидната жлезда, низок естроген и синдром на полицистични јајници. „Знак дека патите од полицистични јајници е нередовната менструација или целосно нејзино отсуство, а може да биде присутен и губитокот на тежината и појава на влакна на чудни места“, објаснува д-р Алиса Двек.

Оваа состојба може да се контролира со исхрана, вежбање и со контрацептивни апчиња, но мора да посетите лекар за да добиете соодветна терапија и да се утврди вистинскиот причинител за проблемите со менструацијата.

Препотување во текот на ноќта

Освен ако во вашата соба е премногу топло, чувството на преголема топлина и потењето при самото будење, може да бидат резултат на ниско ниво на естроген и ретка овулација, но и состојба пред менопауза. „Сосотојбата пред менопауза може да се појави и 10 години порано. Затоа, доколку сте немале големи проблеми со менструација до пред 40-тата година, можеби сте во рана менопауза“, вели Двек.

Таа препорачува да посетите лекар во секој случај, за да бидете сигурни дека не се работи за ништо посериозно.

Алиштата никако не смее да ги сушите на радијаторите

Студените денови веќе дојдоа, а во текот на доцната есен и зимата многу домаќинства алиштата ги сушат на радијаторите. Но, експертите предупредуваат дека тоа може да биде опасно од повеќе причини.

Големи се шансите да се создаде мувла, а следна причина е влагата која ќе се создаде во домот. Следната причина е и можноста од избувнување пожар.

Кога со влажната или мокра гардероба ќе ја прекриете површината на радијаторот може да дојде до непосакувана кондензација. Тоа доведува до појава на мувла или влага.

Кога радијаторите се блокирани со алишта се блокира нормалната циркулација на воздухот во домот. На вашето домаќинство во тој случај може да му биде потребна повеќе енергија за да се загрее.

Иако можеби звучи чудно, сепак ако веќе сушите мокри алишта на радијаторите, би требало да отворите прозорец за вишокот влага да излезе.

Ако се работи за чувствителна ткаенина треба да знаете дека таа може да се запали.

Популарно