Кој глумец кажуваше вицови за Тито?

Драгомир Бојаниќ Гидра е српски актер чија кариера ја карактеризираше улогата на Хер  Жика Павловиќ во филмската серија „Луди години“. Роден е на 13 јуни 1933 година во Крагуевац, а почина на 11 ноември 1993 година во Белград. 

Актерот ги загуби и двајцата родители многу рано. Мајката на Новка почина од туберкулоза, додека отец Јован, офицер во српската војска, бил застрелан. Во Крагујевац посетувал средно училиште за преработка на месо, овошје и зеленчук. 

Веднаш се вработил во фабриката за конзервирање на храна Црвена звезда, каде што останал една година. Во овој период, тој започна да се  занимава со актерството што ќе стане неговиот живот. Колегите од Народниот театар Крагујевац собрале пари и му купиле костум и билет за Белград каде што полагал приемен испит на Академијата за театар, филм, радио и телевизија.

Веднаш бил примен и се запишал во класата на професорот Раша Плаовиќ. Бидејќи професорот знаел дека Гидра нема каде да спие, тој им рекол на чистачите да му средат една просторија за чување на метли. Актерот наскоро започнал да игра во театар и филм. Следеа бројни улоги  заради што тој нне дипломираше. На Академијата се запозна со двегодини постарат актерка Лилjана Контиќ, која ја нарече Лјалја. Иако таа  после студиите играше во театрите во Ужице и Вршац, нивната врска траеше. Во 1966 година, Лилjана и Гидра се венчаа. Тие ја добија својата ќерка Јелена во 1970 година. Актерот ги дочека сопругата и новороденчето пред породилното одделение, а ги собра музичарите за да слават.

Тој беше многу посветен на своето семејство и постојано ја покажуваше својата lљубов и грижа. Тој ја крсти ќерката во Москва додека го снимаше филмот  „Свадбата“. Како и нејзините родители, Јелена се занимаваше и со глума. Jана и Гидра се разведоа двапати, но се помирија затоа што не можеа да живеаат еден без  со други. Актерката беше столбот на нивниот дом и таа ја жртвуваше својата кариера за семејниот мир. Тој знаеше тоа да го цени и често ги одведуваше сопругата и ќерката на снимање, за да не бидат разделени долго. Гидра беше омилен помеѓу неговите колеги кои рекоа дека е „шеговит актер со весел дух“.

Тој ги поддржуваше младите актери и им даваше совети.  Во едно интервју, Никола Којо изјави дека во 1986 година Гидра го посетил додека служел во војска во Рашка. Отидовме во таверна, јадеме и му даде пари. Му рекол дека дошол затоа што имал некои обврски, но тоа не било точно. Тој дошол само заради него.

Тој сакаше да оди во кафани и беше голем боемџија, кој беше поздравен насекаде со насмевка.  Гидра еднаш била уапсен затоа што раскажува шеги за Тито Кога дојдоа да го видат,  во полиција тие го најдоа  како ги забавува полицајците кажувајќи им ги истите шеги.

Тој боледуваше од карцином на црниот дроб  и беше лекуван еден месец на Воената медицинска академија во Белград. Починал на 11.11.1993 година.

Погребан е во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта. Дванаесет години подоцна, неговата сопруга беше погребана покрај него. Иако беше сериозно болен, тој ги забавуваше сите во болницата , а медицинските сестри како услуга за тоа  тајно му даваа цигари.

Коментари

Популарно