Новинарката Тања почина на само 40 години – причината е застој на срцето

Новинарката Тања Свилановиќ, попозната како Тања Рес, ненадејно почина во ноќта меѓу петокот и саботата на 40-годишна возраст.

Според неофицијални информации, причина за смртта е срцев застој, пишуваат српските медиуми.

Покрај новинарството, Тања била и професорка, па предавала социологија во средно училиште во Белград. Во текот на својата професионална кариера работеше во редакциите на весниците Ало, Објектив и Информер.

Како новинарка во џет-сетот беше жири во „Задруговизија“ каде даваше оценки за натпреварувачите во ова реално шоу. Зад себе оставила малолетно дете.

Што е срцев застој?

Срцев застој е состојба која настанува одеднаш, без предупредувачки знаци, срцето престанува да чука, се прекинува пумпањето крв, крвоснабдувањето на мозокот, белите дробови и другите органи, за неколку секунди се губи свест, нема дишење и нема пулс. Тоа е ургентна, животно загрозувачка состоба и бара третман веднаш. Смрт настанува за неколку минути ако не се даде третман.

Постои електрична малфункција во срцето која предизвикува ирегуларно чукање на срцето (аритмија). Сé се случува брзо, се случува колапс, бесвесна состојба, нема пулс и нема дишење. Може, но и не мора да има градна болка. Може да се случи без да има било какви претходни знаци.

Од 27 октомври „Визер“ ќе скрати девет полетувања од Скопје

Со зимскиот ред на летање кој стартува од 27 октомври, унгарскиот авиопревозник „Визер“ планира да редуцира девет од линиите од Скопје, но на одделни дестинации ќе го зголеми бројот на неделни полети од Скопскиот аеродром.

Причина за ваквата постапка на авиокомпанијата, како што пишува порталот Ex-Yu aviation news е проблемот со флотата и инспекцијата која се врши на сите авиони поради проблеми со моторите. Досега „Визер“ има приземјено 40 авиони.

Според новиот план на летање, неделните летови од Скопје до Шарлeроа и Ајндховен се намалуваат од пет на четири, за Берлин од пет на три, за Келн, Милано и за Хамбург од четири на три, за Хан и за Болоња од три на два и за Малта од првично планираните четири неделни ротации на три неделни.

Претходно, авиокомпанијата ја прекина продажбата на билети за зимата 2023/2024 на услугите од главниот град на Македонија до Бремен, Копенхаген и Стокхолм Скавста. Од друга страна, услугите кон Нирнберг ќе се зголемат од две на три неделно, за Малме од три на пет неделно, а за Лондон Лутон ќе порасне од три на четири неделни летови.

„Визер“ претходно најави дека планира да се врати на растот на своите фреквенции и мрежа надвор од своите бази во Скопје од летото 2025 година, и покрај проблемите со моторот, кои се очекува да ги има авиокомпанијата уште две години.

Од Скопскиот аеродром информираат дека од втори јуни, па се до крајот на октомври, авиокомпанијата „АЏет“ ќе лета секој ден од Скопје до Анталија.

(Фото) Познатиот пејач се свршил пред еден месец, неговиот брат со срцепарателна порака: „на Алах сме и на него ќе се вратиме“

Една жртва и двајца повредени – ова е билансот од пукањето кое синоќа околу полноќ се случило на „Пластичарска“ во Скопје. Министерството за внатрешни работи соопшти дека убиениот е 29-годишен скопјанец кој им подлегнал на повредите откако бил однесен на клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

Инцидентот започнал со расправии, па прераснал во физичка пресметка со употреба на огнено оружје.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Amar Ismani (@amar_ismani1)

Се огласија од МВР

„На 26.05.2024 околу 23.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Никола Карев“ во Скопје имало пукање. Во 23.45 часот, од Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив со повреди од огнено оружје бил донесен Т.А.(24) од Скопје. Во 23.51 часот, од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив со повреди од огнено оружје биле донесени О.Б.(19) и А.И.(29), двајцата од Скопје, каде што по укажаната помош, во 00.45 часот на 27.05.2024, А.И. починал. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за расчистување на случајот“, се вели во извештајот на МВР.

Животот го загуби познат пејач

Пејачот Амар Исмани е загинатиот 29-годишник во пукањето кое синоќа пред полноќ се случи на Пластичарска.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Amar Ismani (@amar_ismani1)

Амар Исмани беше пејач со многу популарни видеа, поставени на видео-платформата јутуб. На Инстаграм исто така е популарен и има над 300.000 луѓе кои го следат.

Траги од крв

На местото каде се случило пукањето, има траги од крв, искршено возило марка „алфа“, како и лични работи на сега повредените и починатиот.

Обвинителството соопшти дека се издадени наредби за собирање на докази.

Се свршил пред еден месец

Непосредно пред да биде убиен, тој на „Инстаграм“ објави фотографија со својата партнерка од свршувачката.

Исто така на 25 април објави неколку слики на кои покажа дека ја запросил својата девојка.

„Сѐ што ми треба во овој живот сме јас и мојата девојка“, напиша тој.

Погребот ќе се одржи денеска

Пејачот Амар Исмани е убиениот 29-годишник во пукањето кое синоќа се случи на Пластичарска, потврдија преку социјалните мрежи од неговото семејство.

„На Алах сме и на него ќе се вратиме. Со скршено и тажно срце ве известувам дека почина нашиот син/брат Амар Исмани. Церемонијата за погреб ќе се одржи денес со Икинди намаз во џамијата во Чаир, а потоа на гробиштата Бутел“, напиша Един Исмани на Фејсбук, брат на убиениот пејач.

Популарно