Што се случуива со вашето тело ако со години наутро пиете кафе

Кафето се прави од пржени зрна од одредени билни видови. Степенот на нивното печење влијае врз јачината на напивката. Притоа, зборуваме за шолја кафе направено во апарат за кафе или сварено, домашно кафе без додавање млеко. Инстант-кафето не се зема предвид, бидејќи неговата јачина е пониска од зрнестото кафе, ароматично е во него се губат сите корисни супстанции.

Ова мора да го знаете за кафето:

Негативни ефекти

Непожелно е да пиете кафе на празен желудник, бидејќи кафето предизвикува синтеза на хормонот холецистокинин, кој го поттикнува варењето. А ако желудникот е празен, тогаш нема што да свари, а како резултат на тоа, постои ризик од жиговина и симптоми на гастритис.

Кафето има тенденција да ја зголемува киселоста во желудникот, крвниот притисок и да го нарушува сонот.

Конзервансите во кафето негативно влијаат врз метаболизмот и предизвикуваат развој на целулит.

Закрепнувачкиот ефект на кафето дава ефикасност еден час по испивањето на напивката. Но по уште еден час, можно е да почувствувате поспаност.

Кафето не се препорачува за жени за време на бременост и доење. Кофеинот преминува во плацентата, предизвикувајќи намалување на железото и други минерали во мајчиното млеко.

Кафето предизвикува зависност, а прекумерната консумација доведува до дехидратација.

Позитивни ефекти

Кафето содржи антиоксиданси кои ги отстрануваат слободните радикали од телото. Овие антиоксиданси се борат против малигни неоплазми, одредени срцеви патологии, дијабетес мелитус и паркинсонизам.

Кафето помага да се ослободите од главоболката така што ги шири крвните садови во мозокот.

Зошто не се препорачува да пиете кафе по утринското будење?

Хормонот кортизол што телото го синтетизира во текот на денот ни помага да се разбудиме наутро и да заспиеме навечер. Наутро, нивото на кортизол е највисоко, а со пиењето кафе во овој период, ја блокираме синтезата на овој хормон. По некое време, будењето ќе ни биде сè потешко. До производство на кортизол доаѓа во 6 до 9 часот, а максимум се јавува од 8 до 9 часот, па оптимално време за шолја кафе е 10 часот или по ручек.

Што се случува ако престанете да пиете кафе?

Телото побрзо ќе ги апсорбира витамините!

Кофеинот го уништува витаминот Б, ја намалува концентрацијата во телото на минералите, како железо, калциум, цинк и слично. Само 1 шолја кафе ја одложува апсорпцијата на калциум за 3 часа. Освен тоа, кофеинот го измива минералот калциум од телото, па коскеното ткиво станува покревко.

Можете да изгубите тежина!

Кофеинот ја активира синтезата на кортизол и дејствува на надбубрежната функција. Надбубрежните жлезди работат заедно со тироидната жлезда, што влијае врз метаболизмот. Поради кафето, тој станува побавен.

Ќе ви се подобри имунолошкиот одговор!

Кофеинот е штетен за имунолошкиот систем (поради тироидната жлезда). А недоволната функција на тироидната жлезда доведува до слабеење на имунолошкиот систем.

Ќе заборавите на проблемите со црниот дроб!

Кафето е тешко сварливо. Црниот дроб ги произведува ензимите што го разградуваат и метаболизираат кафето.

10 златни правила како да не добиете инфаркт

Инфарктот не бира кој и кога ќе го погоди. Настанува нагло, без никакви знаци за предупредување, а многу често има и фатален исход. Поради тоа, кардиоваскуларните болести заземаат прво место во светот по бројот на заболени и починати.

Најпознатиот српски кардиолог, д-р Вишеслав Хаџи Тановиќ, вели дека срцевиот удар е најтешко кардиоваскуларно заболување, кое во 40 отсто од случаите завршува со смрт, пред пациентот да стигне до лекар.

За да ги намалиме ризиците од срцев удар мораме добро да ги запознаеме факторите на ризик кои доведуваат до него. Докторот ги соопшти десетте правила како да се заштитите од инфаркт:

1. Физичка активност

Секојдневно шетајте наутро и навечер по 45 минути. Важно е да усвоите навика прошетката да стане дел од вашиот живот.

2. Антистрес

Применете секојдневен антистрес програм кој вклучува слушање музика и читање книги, одење на театар и гледање филмови, а посебно комедии.

3. Посветете се себеси

Посветете си себе дневно по 25 минути. Поминете ги во мир, молчејќи, слушајќи музика. Бидете сами со себе.

4. Смејсте се

Смејте се кога имате можност за тоа. Смеењето го амортизира стресот и кога се смееме се лачат хормони на среќа.

5. Намалете го крвниот притисок

Регулирајте го крвниот притисок. Треба да биде понизок од 140/90. За почеток поченете со умерена физичка активност. Ако тоа не помогне, неопходни се лекови.

6. Холестеролот вратете го во нормала

Држете го холестеролот и триглицеридите кои ја прават вкупната маснотија во крвта под контрола.

7. Нека шеќерот биде под контрола

Држете го шеќерот под контрола и тоа под 6,1, затоа што тој ја забрзува атеросклерозата и до 10 пати.

8. Престанете да пушите

Ако сте пушач, престанете веднаш, а не утре, затоа што утре е секогаш лага.

9. Ослабете

Регулирајте ја вашата тежина, затоа што вишокот килограми го зголемува ризикот од срцев удар.

10. Сакајте некој

Среќата и љубовта делуваат позитивно, ослободуваат хормони, ендорфин. Бидете секогаш позитивни и со насмевка гледајте кон иднината. Нема да верувате колку погледот на животот влијае врз општата состојба на организмот.

Неколку совети за како да си го забрзате метаболизмот

Како старееме, метаболизмот се забавува и борбата против вишокот килограми е сѐ потешка. Затоа нутриционистите имаат совети како да го забрзате метаболизмот.

Вежбајте пред да појадувате

Нутриционистите велат дека утринските вежби не само што се најдобар начин да се разбудите, туку и за да го забрзате метаболизмот. Со вежбање пред појадокот согорувате најмногу масти бидејќи телото било во мирување цела ноќ. Не мора да претерувате со вежбање, доволно е половина час пешачење пред појадокот.

Појадувајте кога сте гладни

Не мора да појадувате во 6 наутро ако не сте гладни тогаш. Појадокот е важен, но не се терајте со сила да јадете веднаш откако ќе станете, туку  во оној период кога ќе почувствувате глад.

Без шеќери за појадок

Храната што ја внесувате има огромно влијание врз контролата на нивото на шеќер во крвта, чувството на ситост, согорувањето на мастите и понатамошните избори поврзани со храната. Нутриционистите велат дека квалитетните протеини и здрави масти што ќе ги внесете за појадок добро држат ситост во текот на денот.

Ако го почнете денот со рафинирани јаглехидрати тоа ужасно ќе влијае на нивото на шеќер во крвта, а попладнето ќе имате потреба да внесувате уште јаглехидрати. Најдобро е со протеините и здравите масти да внесете и малку зеленчук, бидејќи растителните влакна ќе го придвижат метаболизмот.

Паметни ужинки

Можеби ви се чини предолго, но на телото му се потребни пет часа меѓу оброци за да ги согори мастите, па затоа е многу важно што јадете меѓу оброците. Ако за ужина јадете овошје, суво овошје или јогурт, телото ќе избере да ги согорува шеќерите што се претвораат во јаглени хидрати, па согорувањето на мастите веќе нема да биде потребно.

Лесна вечера

Не мора да се одрекнувате од вечерата за да ослабите, но имајте на ум дека тоа треба да биде најмалиот оброк во денот. Кажано поедноставно, на телото му треба најмногу храна во текот на денот за да имаме енергија за сите активности. Со внесување помалку храна навечер ќе му овозможите на телото да ги согори мастите во текот на ноќта.

Популарно