Предлог за денешен ручек

Гулаш

СОСТОЈКИ:

800 гр јунешко филе

100 гр остро брашно

80 гр свинска маст

80 гр кисели краставички

млад кромид

80 гр шампињони

80 мл бело вино

200 мл павлака за готвење

200 мл кисела павлака Пекабела

1 лажичка сенф

сол

3 гранчиња свеж магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Месото исечкајте го на ленти со должина од 5 и дебелина од 1 см, посолете, извалкајте во брашно, печете во тава од сите страни и оставете ги на страна.

Во тава додајте сечкан кромид, пропржете го, додајте шампињони исечкани на листови, продолжете со пржење, потоа додајте сенф, измешајте и налијте вода.

Гответе додека виното не испари, па додајте павлака за готвење и сечкани кисели краставички. Вратете го месото, кратко згответе, тргнете од оган и на крај додајте и кисела павлака. Добро измешајте.

Посипете со сечкан магдонос и послужете со варен ориз.

Коментари

Популарно