163 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 33

- Куманово 17

- Дебар 3

- Штип 5

- Прилеп 7

- Тетово 13

- Струга 3

- Велес 6

- Битола 4

- Охрид 2

- Кавадарци 5

- Гостивар 8

- Гевгелија 3

- Струмица 18

- Крива Паланка 2

- Радовиш 2

- Кочани 11

- Пробиштип 1

- Демир Хисар 1

- Македонски Брод 2

- Валандово 2

- Виница 2

- Делчево 7

- Свети Николе 1

- Кичево 3

- Ресен 2

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од:

-Скопје 46

-Куманово 13

-Штип 7

-Прилеп 12

-Тетово 3

-Струга 2

-Велес 1

-Битола 3

-Охрид 4

-Кавадарци 4

-Гостивар 12

-Крива Паланка 2

-Кочани 3

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 2

-Пехчево 2

-Берово 3

-Валандово 1

-Делчево 4

-Кратово 1

-Кичево 3

-Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088, бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.

Коментари

Популарно