Пилешки компир паприкаш

Ручек за целото семејство…

СОСТОЈКИ:

300 гр пилешко месо

40 мл масло

1 главица кромид

1 црвена пиперка

2 мали рендани моркови

1 чешне лук

1 домат

сув зачин

бибер

слатка зачинска пипер

сол

2-3 компири

бела запршка

свеж магднос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во загреано тенџере додајте масло, кромид и пилешко. Продинстајте десетина минути. Додајте пиперка, морков и лук. После 15 минути готвење додајте домати. Продолжете со готвење. Зачинете по вкус. Додајте исечкани компири. Гответе на умерена температура 20-25 минути. Додајте бела запршка и свеж магднос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Готви.мк

Коментари

Популарно