Ѓоковиќ повторно уапсен во Мелбурн

Неофицијални информации од Австралија велат дека Новак Ѓоковиќ е уапсен и дека се подготвува депортација, иако денеска на суд ја победи Австралија, но владата имала можност да му ја укине визата, користејќи „дупки во законот“ кои им даваат поголема моќ.

Засега нема официјална потврда дека тоа ќе се случи, но веќе е познато дека Австралија ја разгледува оваа можност, но има и рок до кој мора да донесат одлука - четири часа, поточно околу пладне по српско време.

Доколку судиската одлука биде поништена, Новак Ѓоковиќ ќе добие три години забрана за влез во Австралија.

Оваа информација ја потврди братот на Новак Ѓоковиќ.

-Поминуваме низ многу тешки моменти за непроспиени ноќи за целото семејство, Новак покажа колку е упорен и колку верува во своите идеали и дека е голем човек и се бореше не само за себе туку и за целиот свет. Од друга страна, имаме систем во Австралија кој донесе одлука во полза на сите факти и немаше причина за друга одлука, а сега добиваме информации дека министерот за внатрешни работи очигледно е над судот - рече Ѓорѓе Ѓоковиќ за ТВ Прва.

- Ова е дефинитивно политика, сето ова беше политика. Ангажирани сме на сите социјални мрежи и последните информации се дека сакаат да го затворат. Во моментов се консултираме со адвокати и ПР служби. Новак е со своите адвокати во просториите каде што се одвиваше судењето и моментално ги разгледува своите опции. Ова беше голем пораз за австралиските власти и ова е тешко да се поднесе. Да дојдеше да бара азил, ќе се однесуваа поинаку со него... Имаме јавен транскрипт од судницата, го третираа како криминалец, а не како спортист – објасни Џорџ.

Коментари

Популарно