Бананата е најлош избор за појадок

Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави денот или да ви го наруши. Покрај тоа, важно е и што јадеме кога станува збор за појадокот.

Иако бананата е омилен избор за многумина бидејќи е слатка, хранлива и одлично оди како додаток на житариците и овесните снегулки, нутриционистите сепак сметаат дека ова жолто тропско овошје не е најдобриот избор кога е во прашање појадокот.

Посочуваат дека бананите особено не се добри ако се јадат сами како прв оброк, бидејќи содржат дури 25 отсто шеќер и се умерено кисела храна.

Нутриционистите советуваат денот да го започнете со појадок кој согорува маснотии, но и кој ќе ви даде доволно енергија и ќе ве засити до следниот оброк. Бананите навистина даваат енергија, но на краток рок, бидејќи повторно ќе почнете да се чувствувате уморни и гладни. Тие се подобар избор за ужина отколку за оброк, бидејќи сами по себе не се доволни за да го започнете денот полни со енергија.

Бананите спаѓаат во групата на кисели намирници, објаснуваат нутриционистите, а таа киселина треба да се неутрализира за да се извлече најдоброто од бананите – калиум, влакна и магнезиум, а не шеќер, кој предизвикува само краток излив на енергија.

Нивниот совет е да ги комбинирате бананите со храна полна со здрави масти како авокадо или зачини.

Коментари

Популарно