ВИДЕО: Навивачите на Бешикташ го одушевија светот, мечот беше прекинат во 04:17 минута

Фудбалерите на Бешикташ оваа недела играат во турскиот фудбалски шампионат против Анталијаспор, а на овој натпревари домашните навивачи кои го одушевија светот со својот гест.

Имено, навивачите на „орлите“ од Истанбул за време на натпреварот со Анталија фрлија на теренот илјадници играчки, за децата кои живеат во областите во Турција кои беа погодени од разорниот земјотрес.

Играчките беа фрлени на теренот точно во 4 часот и 17 минути од почетокот на мечот, што има и симболично значење, откако првиот силен земјотрес ја погоди Турција во точно 4 часот и 17 минути наутро.

Инаку, хуманитарните организации апелираа да се испратат играчки во погодените подрачја, бидејќи децата останаа без свои, а се верува дека овие играчки можат да им дадат утеха во овие тешки моменти.

На натпреварот Бешикташ – Анталија на „Водафон Парк“ во моментов нема голови (0:0).

Коментари

Популарно