Извори од истрагата за ТВ 24 потврдуваат дека подрумот во зградата каде живеела Вања бил искористен при нејзиното киднапирање

Подрумот во зградата каде живеела Вања Ѓорчевска бил искористен при нејзиното киднапирање. Таму таа била врзана, по што била ставена во вреќа за спиење, и изнесена од зградата, потврдуваат за ТВ 24 извори од истрагата.

Оваа информација го објаснува нејзиното незабележано грабнување од зградата која се наоѓа во непосредна близина на Градскиот парк и во чија околина има многу угостителски објекти, а со самото тоа и зголемена фрекфенција на луѓе, дури и во раните утрински часови. 

Клуч од подрумските простории, како и од влезната врата имал и првоосомничениот Љупчо Палевски, кој поседувал и имот во истата зграда. Како што е веќе познато, зградата е изградена од компанијата Уна Ентерпрајз, чиј сопственик бил Палевски.

„ПорталиX“ објави видео на кое се гледаат возилата украдениот „цитроен“ и бело „рено“ со кои, според информациите, била киднапирана 14-годишната Вања Ѓорчевска.

Според видеото, во „цитроенот“ се гледаат возач и совозач со црни капи, како и нешто што наликува на бела вреќа во задниот дел од возилото. Снимките покажуваат и чад од пожар на местото каде што подоцна е пронајдено опожареното возило, но и закопаното тело на убиеното девојче.

Коментари

Популарно