“Злато мое, ќе те најде тато”: Со потресни зборови за првпат се огласи таткото на исчезнатата Данка

“Злато татино, тато ќе те најде! Свету мој мал!”

Со овие зборови првпат проговори Милош Илиќ, таткото на исчезнатото девојче Данка Илиќ (2) , откако на социјалните мрежи трага по неговата ќерка.

Според соседите и полицајците кои учествуваат во потрагата и истрагата, веста за исчезнувањето на детето најдраматично ја примил таткото на малата Данка, поради него синоќа дошла брзата помош со оглед на тоа дека му се слошило од стресот.

Како мина синоќа потрагата по исчезнатиот Данко

Потрагата по Данка траеше цела ноќ , при што температурата во Бор и неговата околина се спушти на само 6 степени Целзиусови, додека дождот за кратко престана. 

Припадниците на Планинарската спасувачка служба објаснија дека во нормални околности тоа се добри услови за потрага, но дека секоја минута е важна бидејќи се уште се работи за двегодишно девојче.

Синоќа хеликоптери заедно со дронови полетаа и покрај затемнувањето и го пребаруваа теренот со термални камери. Над местото каде што исчезна Данка Илиќ има пат до шума која не е густа, но во која има многу густа вегетација.

Да потсетиме, исчезнатата Данка Илиќ (2) исчезна во вторникот околу 13 часот во приградската населба Бањско поле кај градот Бор. Потрагата по девојчето се уште трае, а како што соопшти полицијата, акцијата траела цела ноќ.

Имено, како што изјави за „Блиц“ мајката на девојчето, таа била со синот во Бањско поле кога девојчето исчезнало .

– Детето беше облечено во виолетови панталони и маслинесто зелена јакна, со врзана коса. Одговара на името, но сеуште е мала, уште не зборува. Луѓето пријавиле дека е видена во близина на зграда, но ја нема – изјавила во првата изјава преплашената мајка на девојчето.

Коментари

Популарно