Рубин Казан е разочаран од однесувањето на нивниот Даку

Вистински скандал го зафати Балканот откако албанскиот репрезентативец Мирлинд Даку со националистичко скадирање по ремито со Хрватска ги навредуваше Македонците и Србите.

Со соопштение за целата ситуација излезе и нашата куќа на фудбалот, која најави дека ќе биде испратен официјален допис до УЕФА и ќе се бара јавно извинување од Даку за националистичките скандирања.

Разочарани од однесувањето на Даку се и од неговиот клуб, рускиот Рубин Казањ.

„Нашиот клуб не поддржува никакви навредливи акции или гестови. Играчот беше на располагање на репрезентацијата, но, секако, жалиме што дојде до ваква ситуација. Што се однесува до санкциите против играчот, ова е привилегија на УЕФА“, се вели во соопштението на рускиот клуб.

Коментари

Популарно