Дали знаете зошто не треба да се туширате и да перете алишта за време на невреме со грмотевици?

Дали некогаш ви било кажано дека никогаш не треба да се туширате за време на невреме со грмотевици? Без разлика дали сè уште го следите тоа правило или не, можеби не сте свесни за причината зад предупредувањето – или дали тоа е дури и легитимно.

Како што се испостави, експертите велат дека треба да избегнувате туширање за време на бура со грмотевици ако е можно – и има добра причина зошто. Еве што треба да знаете за туширањето за време на бура со грмотевици и зошто можеби ќе сакате да го одложите капењето кога ќе ги видите темните облаци како се тркалаат.

Кој е проблемот со туширањето за време на невреме со грмотевици?

Не е громот што е проблемот за време на бура – туку молњите што ги произведува секоја бура. Можеби мислите: Но мојот туш е внатре, а молњата е надвор. Ова можеби е точно, но електричната енергија сè уште може да патува во затворени простории преку вашиот водоводен систем.

„Идејата е да не се поврзувате електрично со надворешниот свет кога има гром во близина“, изјави за Yahoo Life Џозеф Двајер, професор по физика и астрономија на Универзитетот во Њу Хемпшир.

„Големските струи, на пример, може да влезат во куќата преку електричните жици, да искра во цевките и да ве шокираат додека сте под туш или бања“.

Опасно е и миењето садови

Експертот за молњи Арон Тредвеј, кој е вршител на должноста директор на програмата за тешки временски услови на Националната метеоролошка служба, за Yahoo Life вели дека металните цевки и водата внатре „се многу добри спроводници на молскавична струја што може да удри во куќата или во близина“. Дури и ако имате поливинил хлорид [пластика] цевки во вашиот дом, водата во нив може да претставува ризик како спроводник на електрична енергија.

Важно е да се напомене дека туширањето не е единствениот проблем. Миењето раце или миењето садови – всушност, сè каде што сте приклучени на вода и цевки – може да биде опасно за време на бура со грмотевици.

Убав, топол туш веднаш по завршувањето на бурата може да изгледа привлечно, но Тредвеј предлага да се одложи.

„Откако ќе помине бура, општо правило е да почекате 30 минути откако ќе го слушнете последниот гром за да продолжите со активностите во затворен и отворен простор“, објаснува тој.

„Ако сте доволно блиску за да слушнете гром, без разлика дали сте внатре или на отворено, доволно сте блиску да ве удри гром или струја“.

Важно е да знаете дека најбезбедното место за време на невреме е затворено, без разлика дали станува збор за куќа или автомобил.

Сакате да бидете сигурни дека ништо што правите не ве поврзува со надворешниот свет. Иако ова вклучува употреба на водовод внатре во домот, може да вклучи и жици.

Фен за коса и лаптоп се исто така ризични

Користењето на фиксен телефон може да биде опасно за време на невреме со грмотевици, како и приклучувањето на нешто во штекер, како фен за коса или кабел за лаптоп. Сè уште можете да го користите вашиот мобилен телефон или лаптоп, се додека не се полнат и не се приклучени во штекер.

„Инстациите и водоводот во домот помагаат безбедно да се насочи енергијата на молњите на земја“, вели Тредвеј. „Додека лицето не е во интеракција со ништо што е поврзано со жици или водовод, тие ќе бидат безбедно изолирани“.

Останете подалеку од надворешната врата

Тредвеј забележува дека е важно „да се држите подалеку од прозорците и надворешните врати“ за време на невреме со грмотевици. Исто така, треба да избегнувате тремови бидејќи ако гром удри во близина, обвиненијата може „да продолжат да патуваат низ земјата или блиските предмети“.

Добрата вест е дека најверојатно нема да бидете заробени внатре без можност да користите водовод или електроника многу долго. Невремето со грмотевици обично трае само околу половина час во просек – иако тоа може да варира, особено ако има расфрлани бури во областа.

Трпението, сепак, може да значи разлика помеѓу безбедноста и повредата или смртта. Молњата првенствено предизвикува оштетување на нервниот систем, а исто така може да предизвика и срцев удар, поради што експертите препорачуваат да останете внатре на суво место и да не користите ништо што е приклучено во штекер додека бурата целосно не помине.

Коментари

Популарно