Подгответе плескавици од тиквици

Време е за лесни оброци…

СОСТОЈКИ:

4 изрендани тиквици

2 јајца

5-7 лажици пченично брашно

5 лажици пченкарно брашно

2 лажици гриз

бибер

лук во гранули

сув зачин

свеж магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Тиквиците исцедете ги од вода, додајте јајца, зачинете, додајте брашно и гриз. Убаво измешајте, да се соедини. Вадете плескавици со лажица. Пржете во врело масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Извор: Готви.мк

59 новозаразени денеска во Скопје, над 100 во цела држава

Неофицијално дознаваме дека во последните 24 часа има регистрирано над 100 нови случаи со коронавирусот, од кои 59 се во Скопје.

Доколку се потврдат бројките ова ќе биде втор пат да имаме троцифрен број на новозаболени од почетокот на епидемијата.

Во текот на вчерашниот ден пак бројката изнесуваше 76 нови случаи.

МЕЃУ ОПШИНИТЕ СЕ ТЕТОВО И ЧАИР

Жителите на општините со најголем број на новозаразени од коронавирусот во вториот бран со кој моментално се соочува Македонија, добиваат забрана за влез во Грција.

Така во Грција нема да можат да влезат жителите на Тетово, Чаир, Сарај, Бутел, Арачиново, но и уште неколку општини каде вирусот забрзано се шири. 

„Грчкото министерство за надворешни работи ги информира пограничните служби дека до 1 Јули забранува влез во Грција за жителите на Тетово, Чаир, Сарај, Бутел, Арачиново, Липково, Куманово, Теарце, Студеничани и Шуто Оризари“ стои во соопштението на грчкото МНР.

Изминативе денови, ситуацијата ескалираше во овие општини па така во Тетово и Чаир има над 80 активни случаи на коронавирус, Липково над 40, а тука некаде се и Сарај и Бутел.  Очигледно Грција не сака да ризикува во пресрет на летната сезона и за разлика од македонските власти, тие решија веднаш да реагираат, за да не дозволат понатамошно ширење на Ковид-19 во нивната држава.

Популарно