Мишо Ковач пуштен од болница

Музичарот Мишо Ковач (82) неодамна беше хоспитализиран, откако со возило на брза помош беше пренесен во сплитската клиничка болница. Како што пишуваат хрватските медиуми, тој е пуштен на домашно лекување.

По тој повод се огласи неговата сопруга Лидија Ковач.

– Благодарение на лекарите, на целиот медицински персонал и на сите вработени во болницата, кои во невозможни услови даваат се од себе за доброто на секој пациент, Мишо го продолжува опоравувањето дома – рече Лидија.

Ковач, кој минатата година требаше да настапи на новогодишната ноќ во Вуковар, поради високата температура мораше да го откаже тој настап.

Ова не е првпат познатиот пејач да се соочува со здравствени проблеми, но деталите за неговата моментална состојба се уште не се познати.

Фармаколози: Парацетамолот е лоша идеја за мамурлак

Бурната ноќ може да потикне многумина да посакаат брз лек за немилосрдната главоболка од мамурлак следниот ден. Но, парацетамолот, колку и да е моќен против главоболки, не се препорачува за ова. Фармацевтите предупредуваат дека парацетамолот се разградува во црниот дроб со истиот ензим како и алкохолот.

Секој кој консумирал голема количина алкохол претходната вечер нема да му направи услуга на црниот дроб со парацетамол.

Според германските фармаколози, со поттикнување на црниот дроб да работи прекувремено, парацетамолот ја попречува природната способност на телото да го филтрира алкохолот од системот.

И додека експертите од американската клиника Мајо велат дека „времето е единствениот сигурен лек за мамурлакот“, сепак има неколку работи што можете да ги направите за да се чувствувате подобро. Можете, на пример, да земате лекови против болки со друга активна состојка, како што е ибупрофен.

Обидете се да ги надоместите изгубените минерали со банани, минерална вода или овошни сокови. Солената храна или онаа богата со јаглехидрати, како ѓевреци, тост или крекери, ќе ви помогнат да надоместите дел од енергијата. Некои луѓе се колнат во ефикасноста на земање електролити, а понекогаш тоа го прават превентивно, пред да „пијат“.

Електролитните раствори, кои обично се препишуваат за да ги заменат изгубените минерали кога некој страда од повраќање или дијареа, може да помогнат во ребалансот на телото по мамурлакот, но нема да го спречат тоа, велат фармаколозите. Наместо тоа, подобро е да пиете повеќе вода бидејќи алкохолот предизвикува дехидрација. Чаша минерална вода со секоја чаша вино помага да се намали ризикот од мамурлак.

Скриени фетиши на секој од хороскопските знаци

Според астролозите, ѕвездите го одредуваат и однесувањето во креветот.

Кои се најголемите фетиши на секој од хороскопските знаци.

Овен

Овните најмногу ги возбудува ненадеен утрински секс и кога некој силно ќе ги повлече за коса за време на сексуалниот однос.

Бик

Биковите обожуваат бакнежи по вратот и чоколадо. Бидете креативни и искомбинирајте ги двете.

Близнаци

Секс на брзинка и орален секс е она во кое најмногу уживаат Близнаците. Фетиш им се и сексуалните играчки.

Рак

Раковите најмногу сакаат допири по стомакот и градите.

Лав

Лавот сака груб секс и комплименти. Никогаш немојте да заборавите да го пофалите сексуалното знаење на Лавот – тоа е неговиот најголем фетиш!

Девица

Девицата го крие својот најинтимен фетиш, а тоа е врзувањето и лисиците.

Вага

Ништо не ја возбудува Вагата како страсни допири по задникот.

Шкорпија

Фетиш на овој хороскопски знак е секс во вода и на јавно место.

Стрелец

Предложете му каква било сексуална авантура и возбуда, и веднаш ќе го откриете неговиот сексуален фетиш.

Јарец

Јарците обожуваат секс на големи височини. Омилено место за секс би бил пикник во планина.

Водолија

Фетиш на Водолијата во кревет е групен и телефонски секс. Ако се впуштите во страстен секс со Водолијата, слободно употребете сексуални играчки – сигурно нема да погрешите.

Риби

Хороскопскиот знак Риби сака да се снима за време на сексуалните игри, а најмногу уживаат кога некој им ги допира стапалата.

Популарно