Македонија се најде на линија на огнот: Кој ќе победи САД или Русија?

Македонија е во сериозна политичка криза неколку месеци. Бомби, блеф, преговори и надворешен фактор стануваат секојдневие. Хаосот се всели и стана нормален начин на функционирање, а излезот не е блиску колку што јас би сакал. Поразително е што при секој конфликт или незадоволство на некоја политичка структура во Македонија, веднаш каниме надворешен фактор да ни помогне. Во таква ситуација сме и сега, па главна тема на дел од стручњаците е на чија страна се ЕУ и САД.  За кого навива Хан, а за Кого Бејли и зошто?

Cold-War-610x356

Во светот на политиката и моќта не постојат симпатии и пријателства. Нема добри и лоши, пријатели и непријатели на Македонија. Ниеден светски политичар не го симпатиШе Груевски или хејта Заев и обратно, од свои лични побуни. Во политиката, поготово во светската, постојат само ИНТЕРЕСИ и ПАРИ!!! Ништо друго не е важно. НИШТО!

Смешни беа тврдењата на некои проопозицикси новинари дека Хан бил наклонет кон Груевски затоа што бил потплатен. Уште па и излегоа со сума од 5 милиони евра! Само не објаснија како би ја оправдал Хан својата одлука пред ЕУ и САД. Уживај братче ќе ти пуштам 100.000 и на тебе?!!!! Не оди тоа така кога цената и битката во Македонија е за нешто многу поголемо.Искрено немав намера да пишувам на темава, мислејќи дека сево ова е општо познатоно, но бев разубеден во истото, па решив барем на кратко да ве потсетам на некои работи.

Јужен Тек - Турски Тек

Најпрво беше Јужен Тек и сето тоа требаше да изгледа вака:

juzen tek

Но,  еден бугарски медиум почна да емитува прислушкувани телефонски раговори на премиерот Борисов. Во меѓувреме 350.000 гласачки ливчиња беа пронајдени во печатницата „Мултипринт“ во градот Костинброд, па иако Борисов е голем фаворит на предвремените избори, тој ја губи трката и фотељата. Новиот премиер на Бугарија, Сергеј Станишев веднаш ги прекинува преговорите за Јужен тек и потпишува договор за снабдување со гас со САД.

По ова, Русија мора да најде алтернатива за снабдување на големиот европски пазар со гас, па од Јужен се префрла на Турски Тек.

juzni-790x497

Новата, на фотото сина, лина ја заобиколува Бугарија, на сметка на Турција, Грција и Македонија. Следи, Таксим и крв во Турција. Над 100.000 Турци излегуваат на улица за секоја најмала причина. Најкрваво беше за плоштадот на кој беа исечени неколку дрва. Токму така, за 100 тина квадрати дрва Турција изгуби свои синови. Но, како и многу пати до сега Турција издржа. Ердоган уживаше огромна подршка кај својот народ, па иако изгуби дел од симпатизерите тој остана на власт. САД како и секогаш го прогласи за диктатор, но доживеа пораз.

96685-136059

Следна на патот беше Грција, но таму Американците одамна немаат моќ. Грците кои се веројатно на врвот за надворешна политика во светски рамки одолеваа на сите напади, иако државата им е пред банкрот. Интересно е што банкротот не го дозволи Германија. Најсиланата европска економија застана зад Грција и ги плати сите сметки на размазените Грци. Зошто? Ќе одговорам подолу.

По Грција, Македонија се најде на линијата на огнот. Сценариото веќе видено. Прислушкувања (како и во Бугарија) со логистичка и теренска помош на амбасадорот на САД, Бејли. (Доколку не знаевте, истиот тој Бејли беше амбасадор на САД во Турција за време на немирите и жртвите на улиците во Турција.) Сепак за да не биде се copy-paste, а со оглед на специфичноста на нашата држава, се организираше Куманово и нападот на терористите во „Диво насеље“. Рецепт кој успеа во 2001 година во Македонија.

Истиот ден кога во Куманово се водеше војна, Србија на границата донесе огромна сила и се понуди за помош. Не, не е тој потег затоа што Србите ни се браќа, туку повтроно интерес. И Србите знаат дека тие се следни по патот на рускиот гас. САД веќе работи и во Србија, како што тоа веќе се случува во Унгарија. Амриканците веќе го прогласија премиерот на Унгарија, Орбан за диктатор.

Во сето ова се вклопуваат и изјавите на подршка или критика на соседите. Албанија и Бугарија се на страната на Заев. Токму оние кои немаат ќар од Турскиот Тек, сега ја критикуваат владата на Груевски и бараат пад на „режимот“. Од друга страна тука се подршката од Србија и зачудувачки неутралниот став на Грција. Јужниот сосед како никогаш досега не ја користи ситуацијата во Македонија за оцрнување на нашата држава. Токму сега по 9 години пауза во Македонија ќе пристигне грчкиот министер за надворешни работи. Ова уште еднаш докажува дека во политиката нема непријатели, туку пари и интерес. Затоа по дваесет и пет години Македонија стана редовна тема во изјавите на Путин, за кој до пред една година не бевме сигурни дали знае дека постоиме.

Токму интересот на Европа ја донесе одлуката на Хан. Уште пред предлогот на еврокомесарот, опозиционерите знаеа дека нема да биде во нивна корист. Европа зависи од Рускиот гас, а Украина веќе не е стабилна и во секој момент може да падне единствениот извор на ефтин гас за европските индустрии. Всушност ова е единтсвената причина за германските евра во касата на Грција. Меркел со тие пари си плаќа ефтин гас во иднина, токму како и Хан и таа се залага за мирен расплет во Македонија.

Можеби сето ова ви звучи како теорија на заговор, но ова не е единствениот конфликт за цевки на гас во светот.  Гасот индиректно ја запали и Украина, а војната во Сомалија исто така е за гасоводот кој минува низ неа. Најголемите две светски сили, Русија и САД војуваат за доминација во Европа, светот трепери, а ние се занимаваме со тоа дали Јелена Жугиќ е најдобрата актерка во Македонија и си играме „камп“ низ Скопје, па уште се фалиме колку сме патриоти или револуционери.

Автор: Пацифист

(Фото) Му се слошило на работа, западнал во кома, а брзата помош го однела... ДОМА

На социјалните мрежи во Фејсбук групата "Стари Скопјани" се најде статус каде еден од членовите на истата група раскажа за случка која се случила во неговото семејство.

Имено, неговиот зет за време на работа му се слошило и се онесвестил. Неговите колеги повикале брза помош, но тие наместо веднаш да го хоспитализираат тие го транспортирале само до ДОМА.

"Состојба тогаш: не зборел, не бил при свест, не мрдал не бил контактибилен. Тој е на возраст од 40 години,а работи во близина на ГОБ "8ми Септември", ( па нели требало прво да го однесат на некакво снимање, преглед и сл, па така барем беше во наше време. Од како го донеле дома му ставиле инфузија и си заминале и ја повикале ќерками од работа. Сега мојот зет лежи во КОМА, не сум по таа струка за да знам што му е, но само лежи без никакви знаци. Денес дојдоа еднаш од брзата помош да му сменат инфузија и оставија некое кесе, па ќерками ми напиша на ливче што се треба да купам од аптека, изгледа ќе треба сами да го боцкаме. Понатаму ќе ве известам како ќе течат работите, но еве како се спремни оние од екипата на Филипче да помагаат на болните во време на пандемија."

"Мајко Македонијо" те ранија, те омаловажија, стана безимена

Ех, Македонијо мајко моја, Те ранија, те омаловажија, стана безимена. Станавме затворен логор. Потпишавме капитулација. Останавме затворена ковид држава. Секој ден гледаме луѓе без насмевка, луѓе со маски и тешки мисли “Како да издржиме и месецов?”. Во држава во која се шири вирусот со невидена брзина, каде секојдневно имаме над стотици заболени. Дури некои се спремаат за избори, народот се заразува.

ИЗБОРИ ЌЕ ИМА! Има ли пилот во авионот со име МАКЕДОНИЈА? Економијата ни тоне, здравството колабира, а сиромаштијата влегува во фаза на ЕПИДЕМИЈА.

Здравствените работници со последни сили се борат, десеткуваани, заразени и деградирани. Некои земаат картички, некои не но сите заедно и сложно се борат против невидливиот непријател. Без нивната храброст и пожртвувсност ќе бевме Вухан на Балканот. Со ваков галопирачки развој на вирусот, со ваква неспособна власт, ќе имаме долго, топло и пеколно лето и многу ладна есен и зима. Државата ќе банкротира со колабирано здравство, пандемија на сиромаштија и корона.

Ех.. МАКЕДОНИЈО.

М-р Боби Бојчевски

КОЛУМНА: Готово го нема вирусот, се се отвори.,избори!!!!!

Капитулација ,Суета.!!!! 66 дена карантин не убедувавте вирусот го држите под контрола. Готово го нема вирусот, се се отвори.,избори!!!!! Послем 7 дена , не да го нема вирусот , вирусот влезе во анархија,се разболуваат деца, здраствени работници, полицајци, не видена пандемија во просек 100 новозаболени, ПИК на вирусот.Самите сте свесни дека ја губите војната, не ве бидува.

Треба промени, војната се губи. Во МАКЕДОНИЈА има инфектолози, епидемиолози,доктори од светски и европски размери,доктори со искуство во војни против вируси.,,ПОВИКАЈТЕ ГИ во комисијата ,доста ЛЕЧИТЕ КОМПЛЕКСИ И СУЕТИ. Додека вие лечите суети, народот ни се изпозарази надвор има ПАНДЕМИЈА И БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ НАЈГОЛЕМИ ВО ЕВРОПА СПОРЕД ГЛАВА НА ЖИТЕЛ..Ќе ја изгубиме државава поради вашата неспособност. ТИМ КОЈ ГУБИ СЕ МЕНУВА, А ВИЕ ПОТПИШАВТЕ КАПИТУЛАЦИЈА. ,,ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА ЗАБОРАВЕТЕ НА СУЕТИ.""Стратегијата за борба против короната е неуспех,и тоа ќе биде долгорочен неуспех.Само никако да и погледнеме на реалноста во очи.А ТАА Е БОЛНА, зошто МАКЕДОНИЈА

Испратено од Боби Бојчевски

Популарно