Предлог за денешен ручек

Како да сте во врвна кафеана, направете вкусни зденки без маснотија, поховани и крцкави.

СОСТОЈКИ:

5-6 зденки

1 јајце

50 гр. брашно

1 лажица презла

80 гр. корнфлекс

ПОДГОТОВКА:

Се валкаат зденките во брашно и презла, се мати јајцето и се ситни корнфлексот (но не треба да биде преситен).

Се ставаат зденките во јајце потоа откако ќе се извалкаат во брашно со презла, па во корнфлекс.

Се редат во тава со хартија и се печат на загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.

Домашно ароматично печиво…

СОСТОЈКИ:

20 гр квасец

1 лажичка шеќер

500-550 гр брашно

250 мл топло млеко

50 гр путер на собна температура

сол

2 јајца

сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Извор: Готви.мк

Коментари

Популарно