Кривична пријава за Александар Маленко

Генералниот секретар на Пливачката федерација на Македонија, Марјан Соколовски, во интервју за весникот „Вечер“ вели дека Александар Маленко ќе биде гонет со кривична пријава заради лажно претставување како претседател на Пливачката федерација на Македонија, а дополнително ќе добие и прекршочна пријава за своите постапки.

Соколовски, кој на крајот од минатиот век беше еден од тренерите кои работеа со Александар Маленко кога тој беше најдобриот пливач во Македонија, во интервјуто ги објаснува постапките на својот пулен, што предизвикало дуализам и фантомска појава на две федерации и поделеност на клубовите и пливачите.

– Претставувајќи се како претседател во Пливачката федерација на Македонија и во ФИНА, самиот себеси си се демантира дека бил во својство на претседател, иако таа функција цело време му припаѓаше на Александар Почевски. Ние сакаме да спречиме тој повеќе да се појавува како претседател на ПФМ. Исто така ќе поднесеме кривична пријава против него, бидејќи тој се потпишал на два документа на кои не смеел да го направи тоа, вели Соколовски.

(ВИДЕО) Пред 32 години: „Божјата рака“ на Диего Армандо Марадона…

Пред 32 години во Аргентина атмосферата беше сосема поинаква…

Само два дена по вчерашниот дебакл од Хрватска е денот на кој „Гаучосите“ пред 32 години го славеа Диего Армандо Марадона.

Да, погодувате на тој ден се случи „божјата рака“ со која Марадона и ја донесе титулата Аргентина во финалето на Светското првенство во 1986 година…

ФИФА отвори истрага против Швајцарците, но и против српскиот селектор

ФИФА официјално отвори истрага за прославата на Гранит Џака и Џердан Шаќири при 2:1 победата на Швајцарија над Србија во петокот, но исто така реши да ги истражува и постапките на српскиот селектор, Младен Крстајиќ.

Џака и Шаќири се етнички Албанци со потекло од Косово и Србија, и тие своите голови ги прославија со покажување на „орел“, како на албанското знаме.

„ФИФА отвара дисциплинска постапка против Џака и Шаќири, а за истиот меч има истрага против Српската фудбалска федерација за проблемите со публиката и покажувањето на политички и навредливи пораки од српските фанови. Покрај тоа, има истрага и против селекторот на Србија, Младен Крстајиќ за изјавите кои ги направи по мечот“, се вели во соопштението на ФИФА.

Не е јасно за која изјава на Крстајиќ се работи, но најверојатно е коментарот за судијата Феликс Брих: „Не би му дал ниту жолт, ниту црвен картон, би го пратил во Хаг. Таму треба да го судат, како што не судеа нас“.

Популарно