Швеѓаните признаа дека направија грешка во борбата со Ковид-19: Требаше да воведеме повеќе рестрикции

Главниот шведски епидемиолог кој стои зад стратегијата земјата да не биде затворена поради коронавирусот, призна дека требало да бидат воведени повеќе ограничувања за да се спречи ширењето на Ковид-19.

Со месеци епидемиологот Андерс Тегнел го бранеше својот пристап со кој Шведска не воведе строги рестрикции како другите земји. Тој притоа ги критикуваше останатите земји за рестриктивните мерки како полицискиот час и слично.

Но, денес тој во интервјуто за Шведско радио се согласи дека во Шведска премногу луѓе починале како последица на коронавирусот.

„Кога сега би се соочиле со болеста, знаејќи го точно тоа што сега го знаеме, мислам дека би биле некаде на половина пат на тоа што го направи Шведска и тоа што го направи остатокот од светот“, изјави Тегнел.

Шведските власти не ја затворија земјата и се одлучија за градење на „колективен имунитет“, а тоа резултираше со најголема стапка на смртност во светот. Досега во земјата се регистрирани 38,500 заразени и над 4,400 починати како последица на Ковид-19.

За споредба, нивните скандинавски соседи Данска, Финска и Норвешка заедно имаат околу 1,100 починати.

МПЦ ги повика верниците да ги почитуваат мерките за заштита за Задушница

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА), во пресрет на претстојните денови на Духовденската задушница, кога си спомнуваме за упокоените христијани, апелира до верниот народ, при посетата на гробовите на своите ближни, да се почитуваат пропишаните мерки од страна на здравствените институции.

– Препорачуваме гробовите да се посетуваат само од најблиските, споменот да се изрази преку молитвениот чин, извршен од страна на свештено лице, а воедно апелираме и да се носат потребните заштитни средства, придржувајќи се на веќе дадените упатства, се вели во соопштението на САС на МПЦ-ОА.

Од Синодот истакнуваат дека Христијанството е вера во чија основа се љубовта, грижата и жртвата кон ближните, па затоа го повикуваат верниот народ, и во оваа прилика, да придонесе во заедничката борба против заразната болест и за општото здравје на сите.

Несреќа на автопатот Св.Николе – Скопје: Возач починал откако бил притиснат од автомобил

На автопатот Св.Николе – Скопје, синоќа околу 01:30 часот пред наплатна станица Миладиновци, патничко возило „Ауди“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.К.(58), застанало и Б.К. излегол од возилото.

-Во еден момент возилото се придвижило наназад и со задниот дел го притиснало Б.К. во банкината на патот, по што починал на местото на незгодата, информираат од МВР.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.

Популарно