Стрелките на часовникот одат еден час назад

Еден час назад утрото меѓу сабота и недела на 27 и 28 октомври стрелките на часовникот можеби за полседен пат ќе се вратат наназад. Во недела на 28 октомври, во 3 часот наутро, часовникот се враќа еден час назад и ќе биде 2 часот, што значи денот ќе трае 1 час подолго.

Но со оглед на најавата на Европската Комисија дека ќе предложи укинување на зимското сметање на времето, овогодинешната промена можеби ќе биде последна со оглед на тоа што предлогот е времето секогаш да остане во летниот мод.

Над 80% од анкетираните граѓани на земјите на ЕУ се согласиле да не се менува времето два пати годишно, односно во последниот викенд од октомври и последниот викенд во март.

Засилен северен ветер и пад на температурите за дури 15 °C

Денеска е сабота, 22 септември 2018 година, 265-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 100 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 19 минути, а ќе зајде во 18 часот и 33 минути.

Денов трае 12 часа и 14 минути.

Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 17 часот и 35 минути, а ќе зајде во 3 часот и 23 минути.

Временска прогноза

Како што најавивме се до понеделник територијата на нашата држава ќе биде под влијание на стабилна, сува и МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од југ која не е вообичаена за овој дел од годината па така до понеделник температурите на воздухот ќе растат и највисоки ќе бидат токму во понеделник кога истите ќе се искачуваат во интервалот дури од 27 до 35 степени.

Времето ќе биде сончево со слаб ветер од променлив правец а ќе има и мала до умерена локална облачност.

Веќе од понеделник попладне и навечер поради продор на значително постуден воздух од север ќе започне да дува засилен ветер од северен правец а облачноста ќе започне да се зголемува па така во ноќните часови кон денот вторник на север ќе има слаби локални врнежи од дожд а веќе во вторник зголемена облачност ќе има на повеќе места и ќе има повремени локални врнежи од дожд.

Температурите на воздухот ќе бидат во ГОЛЕМО ОПАЃАЊЕ и тоа за период од многу кратко време и истите на многу песта ќе опаднат дури за повеќе од 10 степени, понекаде дури и до околу 15 степени и веќе од вторник истите ќе се искачуваат во интервалот само од 15 до 22 степени.

Поради големиот пад на температурите на воздухот не се исклучува можноста на повисоките планини да провее и малку снег.

Да напоменеме дека овие температури на воздухот кој ги очекуваме веќе од вторник ќе бидат далеку под просекот за овој дел од годината и истите ќе бидат пониски од нормалните дури за околу 10тина степени што значи од значително повисоки температури за овој дел од годината одине на значително пониски.

Сето ова многу лошо ќе влијае врз голем дел од граѓаните а особено врз метеопатите.

За подетални информации погледнете го фејсбук профилот на СЛАВЧО ПОПОСКИ!

Ова е шегата на шкотскиот комичар која е заслужна за повеќе од 4300 прекини на врски

"Се што ве прашувам е: Дали некогаш сте биле во врска во која сте се чувствувале заробено и не сте можеле да излезете, па затоа поедноставно ви било да останете во неа?".

Ова е прашање кое попрво би го очекувале од психолог отколку од комичар, зарем не? Но, станува збор за вообичаената рутина на шкотскиот комичар Даниел Слос кој во последно време има многу турнеи низ светот. 

Во својот последен специјал за "Netflix" наречен "Jigsaw", Слос помеѓу останатото ги исмева и збунувачките образци во врската.

"Се што ве прашувам е: Дали случајно некогаш сте размислувале колку би ви бил полесен животот доколку тие едноставно починат?", прашува комичарот. "И тоа не само затоа што сакате тие да починат туку затоа што умирањето за вас е најлесниот излез од таа врска".

Звучи поприлично невино, но оваа шега им ги променила животите на илјадници луѓе. Како што тврди комичарот, неговата шега е виновна за повеќе од 4000 прекини на врски, 17 раскинати свршувачки и 9 брачни разводи.

Дел од фановите кои му пишувале за своите прекини, Слос ги објавил на Твитер.

"Сакам само да ти дадам до знаење дека прекинав со девојката поради се што кажа во "Jigsaw", му напишал еден обожавател на Даниел.

Коментирајќи ги бројните пораки кои ги добивал, комичарот се пошегувал дека ќе престане да ги брои бидејќи тоа му одзема премногу време.

"Направив голема штета. Да бидам искрен, среќен сум што гледам како светот гори во овој момент", напишал Слос.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Keep em coming

A post shared by Daniel Sloss (@danielsloss) on

Популарно