ФОТО: Вака изгледа кованата пара на НБРМ со ликот на Мајка Тереза

На аверсот, во централниот дел на монетата е претставен грбот на Република Македонија и натписот „2016“. Околу монетата, по должината на периметарот, се прикажани натписите на македонски јазик: „Република Македонија“ и „100 денари“.

majk2 (1)

На реверсот, во централниот дел на монетата е прикажан портрет на Мајка Тереза. На левата страна, во заднината, се прикажани украси во форма на крстови и срца.

Во долниот дел од левата страна е претставен цвет од повитот „Мајка Тереза“ („Matka Teresa“), одгледуван од страна на г. Стефан Франчак, полски језуитски монах.

majk1 (1)

На десната страна се прикажани датумите „1910 ‒ 1997“ (годините на раѓање и на умирање на Мајка Тереза) и „2016“ (годината на нејзината канонизација). Исто така, прикажано е латинското име „Sancta Teresia de Calcutta“ (света Тереза од Калкута), како и името на Мајка Тереза, на македонски и на албански јазик.

Одлета стиропорот од фасадата на МЕПСО, дел од проектот Скопје 2014

Во вчерашното невреме одлетаа делови од покривот и фасадата од зградата на МЕПСО, во центарот на Скопје. Парчиња од стиропор и гипс се паднати и расфрлани околу зградата и врз службените возила.

„Освен што е криминален, кичерајски, болноумен и слично, проектот ‘Скопје 2014’ е и небезбеден за животите на луѓето“, кажа Шилегов, кој претходно најави дека по изборите ќе ги „реши“ спомениците од проектот.

Менувањето на фасадата на МЕПСО во неокласицистички стил чинеше 11 милиони евра.

Од Хидрометеоролошкиот завод велат дека ветерот синоќа бил со јачина од 70 километри на час.

СПАСОВСКИ СЕ ПОФАЛИ - СДСМ добила 200 нови членови само од Петровец

Како се наближуваат изборите, така расте и бројот на нови членови и издадени партиски книшки од партиите.

Техничкиот премиер и еден од најистурените играчи на владејачката СДСМ, вчера вечер во рамките на партиските активности бил во посета на Општина Петровец, која има градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

По посетата на Петровец, преку фејсбук се пофали дека партијата од таа општина добила 200 нови членови.

„Нашето членство расте, денеска добивме нови 200 члена во Петровец.

На 12 април нѐ чека важна одлука. Гласот за СДСМ е глас за развој, интеграции, повеќе пари кај граѓаните и силна економија. Да продолжиме напред, кон подобра иднина, кон ЕУ и НАТО!“, напиша меѓу другото Спасовски.

На пресконференцијата што ја одржа заедно со министерот за здравство Венко Филипче откако во земјава е потврден првиот случај на коронавирус, премиерот Спасовски беше прашан како ќе се постапува со оглед што е предизборен период и ќе следуваат митинзи и средби со граѓани, но и дали е можно да се размислува за одложување на изборите, на што тој одговори дека Владата работи на спречување на вирусот. Одлуките за големите собири иии за организираниот превоз ќе зависат од конкретната состојба.

„Денеска во овој момент немаме никаква причина која би значела запирање на нормалниот живот. Но, сите заедно да придонесеме да не не поведат пничните реакции пред реалноста. Денеска сме далеку да претпоставуваме за тоа што ќе се случува понатаму. Ќе бидеме будни и свесни“, објасни премиерот Спасовски. 

Билборд падна врз човек во Карпош

Билборд падна врз човек во скопски Карпош. Силниот ветар кој го зафати Скопје ноќеска направи вистински хаос. Човек се најде под урнатиот билборд. Се уште не се знае здравствената состојба на лицето кое беше извадено од под уранитините.

Популарно