По 12 години борба со стерилитетот брачна двојка од Тетово доби тројка

Катица и Живко Угриновски битката со стерилитетот ја добија со раѓањето на Лука, Лана и Леон. Тишината и тоа што немало кој да растура по дома ги мачеле 12 години. Но тоа се промени пред 12 дена Тројна радост и среќа за мама и тато, круна на нивниот успех, радост и за медицинскиот тим во првата приватна општа болница „Ре-Медика“, пренесува Нова Македонија.

trojka-500

Во домот на Катица и Живко Угриновски од Тетово конечно има врева. Тишината и тоа што, како што велат, нема кој да растура по дома ги мачеле 12 години. Толку години се борат со стерилитетот. Битката ја добија пред 12 дена, со раѓањето на Лука, Лана и Леон. Тројна радост и среќа за мама и тато, круна на нивниот успех во битката, радост и за медицинскиот тим во првата приватна општа болница „Ре-Медика“. Лука веќе е дома, а Лана и Леон се во стабилна состојба, но сѐ уште им е потребна поддршка од лекарите и од сестрите во болницата. Наскоро и тие ќе им се придружат на братчето и на родителите.

Дечињата се родени во 34-та недела од бременоста (1,9 килограм, 1,7 килограм и 1,5 килограм). Катица останала бремена со 14-тото инвитро, или вештачко оплодување.

- Пресреќни сме. Неколку години сме пациенти тука. Нашата борба беше долга, имавме неуспеси. Но успеавме да издржиме. Најблиските, доц. д-р Зоран Петановски и медицинскиот персонал не дозволија да ја загубиме волјата. Имаме и слога и љубов. Сега имаме и три сонца - вели триесет и двегодишната Катица.

Живко и Катица одлучиле имињата на децата да им почнуваат на иста буква. Таа се надевала дека ќе успее да издржи подолго со бременоста, но се покажало дека во 34-та недела е време за царски рез.

- Во седум часот прво го видов Лука, за една минута Лана, а за две Леон. Лука плачеше доволно силно за да се опуштам, да ми олесни, а морам да кажам дека Лана беше уште погласна. Кога го слушнав и Леон, на среќата ѝ немаше крај - раскажува Катица.

Живко не знаел дека сопругата се породува.

- Ми се јави, ми вели дека се породила, а јас збунет прашав кој се породил. Веднаш дојдов во Скопје да си ги видам и сопругата и децата. Инаку, оплодувањето се случи на празник, на контролата кога дознавме дека Катица е бремена исто така беше празник, а и се родија на празник, на Иванден - вели Живко.

Домот во Тетово е веќе подготвен за дечињата, а на родителите има кој да им помогне.

- Борбата е голема. Стресот исто така. Но нема ништо повредно и поскапо од децата - велат родителите.

Д-р Зоран Петановски, шеф на Центарот за асистирана репродукција во „Ре-Медика“, вели дека во долгогодишната, 20-годишна работа не сретнал луѓе со толкава енергија за да успеат и покрај толку неуспеси.

- Случајот ни беше предизвик поради патологијата, но ние сме елитен центар од кој се очекуваат вакви резултати. Мене ме воодушеви желбата на двојката за деца покрај толку неуспеси. Нивната приказна е приказна за болката, тагата и за очајот, но и за исконската желба во тие моменти да не се предадете и да одите повторно напред. Во мојата долгогодишна кариера не сум сретнал луѓе со толкава енергија за да успее по толку неуспеси и со толкава храброст. Тоа го покажаа и во моментот кога одлучија да ги задржат сите три плода и покрај мојот предлог да направам ембриоредукција на едниот плод. Затоа оваа приказна нека биде порака. Неуспехот боли, но полошо од неуспех е да се предадете - додава доц. д-р Петановски.

Откако со чекан го нападна цело семејство на ФБ напишал дека ги убил ,,своите монструми“

Јавно обвинителство објави детали од монструозното убиство и напад со чекан во куќа во Велес од страна на 46 годишниот велешанец Спасе Вељанов, кој  синоќа околу 2 часот по полноќ , влезе кај соседите и ги нападна.

,,Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Велес изврши увид на лице место во семејна куќа, во која што утрово околу 02:00 часот е извршено кривично дело убиство.

Настанот се случил кога 46-годишниот С.В. со тврд предмет, најверојатно чекан, ја скршил влезната врата на неговите соседи, влегол во собата каде спиела ќерката и ја удрил со чекан по глава при што ја повредил.

Во тој момент во собата влегле родителите на девојката, па осомничениот и нив ги удрил со чеканот по главата, нанесувајќи им тешки телесни повреди, од кои подоцна таткото починал.

По викотниците за помош, во собата дошле и братот на починатиот со сопругата, кои живееле на другиот кат од куќата, па осомничениот со чеканот и ним им нанел тешки телесни повреди.

По извршување на делото, осомничениот се вратил дома и на социјалните мрежи објавил статус во кој известува дека ги убил „своите монструми“. Веднаш е приведен и од страна на надлежен обвинител до Основен суд – Велес ќе биде доставен предлог за определување на мерка притвор против него.

Истовремено, јавниот обвинител издаде наредба да се изврши обдукција на телото на починатиот, како и наредба за подигање на сите траги и материјални докази од местото на настанот.“

Ќе поскапува струјата – Владата ќе го либерализира пазарот

Струјата ќе поскапува. Владата одлучи да ја турка либерализацијата на пазарот. Експертите се децидни – ова дефинитивно ќе предизвика раст на цените кои сега се регулирани.

Либерализацијата на пазарот на струја за домаќинствата неминовно ќе ја поскапе струјата за граѓаните. Излезот на слободниот пазар ќе предизвика зголемување на цената поради набавката на електричната енергија од увоз – велат енергетичарите. Според нив, домашната струја е поевтина од обновливи извори, но не и онаа што ја произведуваат термоелектраните. Сепак, домашното производство е недоволно, па Македонија со години мора 30% од потребите да ги задоволува од увоз. И покрај тоа што Владата не одлучува за цената на струјата, со оваа одлука индиректно влијае врз неа.

Владата на последната седница одлучи Законот за енергетика кој ја опфаќа оваа област да биде еден од приоритетните, кои што поскоро треба да се усвојат во Собранието. Се очекува тој да влезе во процедура веќе во ноември. Иако претходната Влада ја одложи либерализацијата за домаќинствата од 2015-та за 2020-та бидејќи тврдеше дека тоа ќе ја поскапи струјата за 20%, новата влада реагира дека обврските мора да се преземат и дека поради пролонгирањето Македонија веќе била опомената од Енергетската Заедница.

„Станува збор за реформски закон што ќе биде усогласен со обврските што се преземени од Енергетската Заедница за имплементација на Третиот пакет сет директиви и регулативи на ЕУ. Новиот закон ќе содржи европски правила и реформи со кои Македонија ќе фати чекор со регионот и реформските процеси што доцнат со години“ - велат од Владата.

За аналитичарите и воведувањето на евтината тарифа на струјата е популистичка мерка. Иако сите се израдуваа, сепак тоа ќе ги зголеми трошоците во буџетот, односно индиректно ќе падне врз грбот на граѓаните. Аналитичарите препорачуваат наместо евтина тарифа, да се продолжи одреден период проектот за субвенционирање на сметките за струја на социјално загрозените жители.

Инаку Регулаторната комисија за енергетика во последните две години минимално ја намалуваше цената на струјата за 0.25%. Од либерализацијата на пазарот најголем ќар ќе имаат трговците со електрична енергија. Симптоматично е што оваа одлука се носи само два и пол месеци од формирањето на новата влада, во која Вицепремиер е човекот чија фирма се занимава токму со оваа дејност.

Македонија ќе се фокусира на решавање на спорот со името

Имаме енергија да се фокусираме на прашањето за името со нашиот јужен сосед, и тоа ќе биде биде приоритет на македонската влада, откако се затворија прашањата за Договорот со Бугарија и за јазиците, изјави вицепремиерот Бујар Османи, пред средбата со амбасадорите на земјите од Западен Балкан. Стратегијата за проширување на ЕУ, добрососедските односи, регионалната соработка, поефикасното користење на ИПА фондовите- теми на разговор на работниот појадок на Османи со амбасадорите на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија...

Интензивирање на разговорите за спорот со името е еден од приоритетите и Владата ќе се фокусира на него, најави вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи. Вели- имаме енергија да се фокусираме на прашањето за името со нашиот јужен сосед, откако завршивме две крупни прашања, прашањето за јазикот и за Договорот со Бугарија.

Пред средбата со амбасадорите на Западен Балкан, Османи изјави дека очекуваат на тој пат да стекнат многу пријатели за да ја искористат позитивна клима во државата и во регионот. По однос на ова прашање ќе има средби со официјални претставници во Берлин и Атина.

Османи смета дека голем импулс во забрзаната интеграција во ЕУ и НАТО, ќе биде претседавањето на Бугарија со Европскиот совет од јануари идната година. По однос на реформските приоритети, вели дека досега е завршена една третина од мерките кои требаа да се реализираат во првите три месеци, со владиниот план 3-6-9. За него е најважно во моментов да се организираат кредибилни и фер локални избори кои се еден од условите да се тргне условеноста на препораката за почеток на преговори ЕУ.

На сребата со амбасадорите на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и на Србија, заклучок дека Регионалната соработка, покрај големото значење за европските перспективи, значи и зголемена економска, културна и општествена размена. Од заеднички интерес е и соработката во рамките на Берлинскиот процес, која претставува значајна иницијатива за регионално инфраструктурно и економско поврзување на земјите од Западниот Балкан.

Популарно