Зошто жените најмногу губат коса токму во текот на есенските месеци?

 Во списанието „Дерматологија“  неодамна беше објавена студија , научниците во текот на шест години следеле повеќе од 800 здрави жени и откриле дека тие најмногу губат коса токму во текот на есенските месеци. Според резултатите од овие истражувањата, причина за оваа појава е всушност реакција на недостаток на светлина. Поточно, нашата коса е малку бујна во текот на летото и пролетта и расте побрзо, бидејќи светлината го активира хормонот за раст, но и телото исто така ја задржува косата за да го заштити скалпот од силното летно сонце.

Но, есенското опаѓање на косата обично трае помеѓу шест и осум недели, а експертите веруваат дека е нормално да се губат до 100. влакна на ден. Ако забележите дека косата ви паѓа во многу поголема количина и дека трае подолго од осум недели, консултирајте се со вашиот лекар за да откриете дали имате некој здравствен проблем.

Сепак, падот може да се забави барем делумно со грижа за косата однадвор, како и однатре. Консумирајте храна богата со железо и витамин Б кои ги негуваат вашата кожа и коса. Сливи, јаболка или агруми се добар избор, а вашата исхрана може да се состои од незаситени масни киселини, како маслиново масло или семки од сончоглед.

Но, не ја занемарувајте грижата за косата однадвор. Значи, околу еден час пред миењето, нанесете маска или масло на неа, што ќе и даде влага што и е потребна а користете и балсам за коса. Исто така, избегнувајте користење фен а во борбата против овој проблем би можела да помогне и редовната масажа на скалпот што ќе ја зајакне циркулацијата.

Коментари

Популарно