Направете си дома кантарион кој лекува се

Кантарионот го има од дамнешни времиња во сите бабини рецепти и лекови. Кантарионот расте на ливади, кај нас во Македонија го има во изобилство, и помага за многу проблеми, а богат е и со витамин Ц и каротен во составот.

Помага за зараснување рани, кожни проблеми и за исечените и изгореници. Кантарионот има и антидепресивно дејство, а исто така помага и за страв и промени со расположение.

Помага и при чиреви, како и при убоди. Помага и за проблеми со срцето, како и за проблеми со желудникот и варење на храната.Користете го често, има многу благодети за телото и секој може да си го направи дома.

Земете децилитар маслиново масло и ставете една лажица кантарион во него, па оставете ја така смесата да стои неколку дена за да се впие убаво. Кога ќе добие црвена боја, значи дека е подготвено за користење.

Коментари

Популарно