Денес регистрирани 138 нови случаи на ковид-19 оздравени се 144 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 47

- Куманово 17

- Дебар 10

- Штип 16

- Прилеп 2

- Тетово 2

- Велес 5

- Битола 5

- Охрид 2

- Кавадарци 1

- Гостивар 10

- Крива Паланка 1

- Кочани 5

- Пробиштип 1

- Демир Хисар 1

- Македонски Брод 6

- Виница 2

- Кратово 1

- Кичево 3

- Ресен 1

Починати се 7 лица, две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53г.), пациентка од Кичево (41г.), пациент од Битола (27г.), пациент од Дебар (78г.) и пациент од Штип (64г.). Шест пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 144 оздравени пациенти од:

- Скопје 105

- Штип 9

- Прилеп 2

- Тетово 4

- Велес 1

- Битола 5

- Гостивар 1

- Кочани 4

- Пробиштип 1

- Демир Хисар 2

- Берово 1

- Кичево 7

- Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 103938 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10891, бројката на оздравени пациенти е 6698, на починати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3700.

Коментари

Популарно