Починати се 4 лица и регистрирани се 200 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 65

- Куманово 14

- Дебар 6

- Штип 21

- Прилеп 3

- Тетово 12

- Струга 5

- Велес 12

- Битола 7

- Охрид 4

- Кавадарци 7

- Гостивар 14

- Струмица 1

- Крива Паланка 1

- Радовиш 4

- Кочани 5

- Пробиштип 3

- Демир Хисар 2

- Македонски Брод 4

- Свети Николе 3

- Кичево 6

- Неготино 1

Починати се 4 лица, пациент од Скопје (70г.), пациент од Гостивар (58г.), пациент од Куманово (51г.) и пациент од Македонски Брод (66г.). Два пациенти се починати во болнички услови, два се починати вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 оздравени пациенти од:

- Велес 2

- Битола 6

- Демир Хисар 1

- Македонски Брод 1

- Кичево 3

- Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 113619 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11754, бројката на оздравени пациенти е 7622, на починати е 523, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3609.

Коментари

Популарно