Руски авиони пресретнале американски дрон: Три Миг-31 алармирани!

Три руски борбени Миг-31 добија аларм дека пресретнале дрон на американското воздухопловство, кој се приближувал до руската државна граница.

Контролниот центар за служба на Националната одбрана ја потврди информацијата, а тие претходно побарале итна интервенција на руските авиони.

На задача тргнале три Миг-31 кои набрзо го откриел американскиот дрон РК-4Б Глобал хоук, а на е се откриваат повеќе детали за инцидентот.

Што ќе се случува и дали ова е само уште една провокација од страна на Американците останува да видиме во следниот период.

Коментари

Популарно