Од направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 10

-Куманово 4

-Штип 1

-Прилеп 1

-Тетово 5

-Гостивар 4

-Крива Паланка 1

-Радовиш 1

-Кочани 9

-Пробиштип 1

-Берово 5

-Делчево 1

-Кичево 2

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струмица (52 и 62г), еден од Дебар (54г), пациентка од Штип (53г), пациентка од Прилеп (66г), пациент од Кочани (66г) и еден пациент од Свети Николе (23г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти од:

-Скопје 24

-Куманово 8

-Дебар 4

-Штип 1

-Прилеп 6

-Тетово 2

-Струга 1

-Битола 1

-Кавадарци 3

-Гостивар 7

-Гевгелија 5

-Крива Паланка 7

-Радовиш 2

-Кочани 2

-Пробиштип 1

-Пехчево 7

-Виница 4

-Свети Николе 1

Досега во земјата се направени вкупно 176.017 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16780, бројката на оздравени пациенти е 13949, на починати е 700, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2131.

Коментари

Популарно