Денес се регистрирани 438 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 200

- Куманово 21

- Дебар 1

- Штип 17

- Прилеп 13

- Тетово 27

- Велес 7

- Битола 18

- Охрид 16

- Кавадарци 9

- Гостивар 2

- Гевгелија 10

- Струмица 30

- Крива Паланка 6

- Радовиш 6

- Кочани 15

- Пробиштип 1

- Пехчево 3

- Берово 2

- Валандово 3

- Виница 3

- Делчево 5

- Кратово 1

- Свети Николе 3

- Кичево 9

- Ресен 5

- Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти од: 

-Скопје 85

-Куманово 12

-Дебар 1

-Штип 9

-Прилеп 7

-Тетово 10

-Битола 4

-Кавадарци 7

-Гостивар 5

-Гевгелија 4

-Крива Паланка 1

-Радовиш 5

-Кочани 21

-Пробиштип 1

-Берово 6

-Виница 2

-Делчево 1

-Свети Николе 5

-Кичево 2

-Ресен 2

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837.

Коментари

Популарно