Намалете го крвниот притисок со ова здраво и вкусно смути

Причината за овие добри резултати на смутито со боровинка истражувачите ја препишуваат на моќните антиоксиданси што ги содржи боровинката.

Освен антиоксиданси, оваа комбинација е преполна со калиум, кој на природен начин го намалува крвниот притисок. За да постигнете добри резултати, направете си го ова вкусно смути.

Еден дел користете го како појадок, а остатокот како поладневна ужина.

Состојки

1 шолја замрзнати боровинки

1 зрела банана

1 шолја јогурт

1 шолја млад спанаќ

Подготовка

Сите состојки ставете ги во блендер и мешајте додека не добиете кремаста структура.

Коментари

Популарно