Намалете го крвниот притисок со ова здраво и вкусно смути

Причината за овие добри резултати на смутито со боровинка истражувачите ја препишуваат на моќните антиоксиданси што ги содржи боровинката.

Освен антиоксиданси, оваа комбинација е преполна со калиум, кој на природен начин го намалува крвниот притисок. За да постигнете добри резултати, направете си го ова вкусно смути.

Еден дел користете го како појадок, а остатокот како поладневна ужина.

Состојки

1 шолја замрзнати боровинки

1 зрела банана

1 шолја јогурт

1 шолја млад спанаќ

Подготовка

Сите состојки ставете ги во блендер и мешајте додека не добиете кремаста структура.

Горан Белојевиќ: Лекот против вирусот е тука! Вирусот бега од него како ѓавол од темјан!

Професорот на медицинскиот факултет Горан Белојевиќ во јавноста познат како др. Масерати се појави со везир и објасни зошто смета дека пробиотиците се лек за к0вид-19.

„Јас тврдам веќе шест месеци дека оваа пандемија ќе заврши само со пробиотици. Нема да кажа дека сум единствен во свет, но тоа е мала група научници кои истото го зборуваат“, вели др. Горан.

„Постојат бактерии во нашите црве, односно една незамислива армија од која вирусот бега како ѓавол од темјан“, објаснува докторот.

„Еден човек се разболе тешко од ковид, се лекуваше 12 дена, а неговата сопруга пиеше пробиотици и не се разболе, а тие спијат заедно“, вели докторот.

Повеќе од интервјуто на познатиот српски доктор може да прочитате на овој ЛИНК.

Компир-пире со месо и сос

Направете супер вкусни компири со месо.

СОСТОЈКИ:

1 кг. компири

2 лажици маргарин

50 мл. млеко

500 гр. мелено месо

250 мл. доматен сос

1 главица кромид

2 чешни лук

200 гр. моцарела

ПОДГОТОВКА:

Се мие и вари компирот. Се цеди и се пасира како пире. Се додава врело млеко и маргарин.

Се пржи сечениот кромид на масло, се додава месото, ситнет лук и се пржи кратко.

Се додава доматното пире и се динста 15 минути со додавање зачини.

Се премачкува тава со масло, се става меленото месо, компир-пирето, па моцарела рендана или сечена.

Се пече на загреана рерна на 200 степени 25 минути.

Готви.мк

Популарно