Денес се регистрирани 628 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 353

- Куманово 33

- Штип 13

- Прилеп 36

- Тетово 33

- Струга 11

- Велес 34

- Битола 28

- Охрид 17

- Кавадарци 7

- Гостивар 7

- Струмица 20

- Крива Паланка 6

- Радовиш 2

- Пробиштип 3

- Демир Хисар 1

- Македонски Брод 2

- Берово 2

- Виница 1

- Делчево 4

- Свети Николе 6

- Кичево 6

- Ресен 1

- Неготино 2

Починати се 15 лица, седум пациенти од Скопје (76,63,84,82,75,80 и 85г), тројца пациенти од Велес (41, 86 и 57), двајца пациенти од Гевгелија (60 и 51г), еден од Ресен (70г), еден од Делчево (59г) и еден пациент од Охрид (87г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти од:

- Скопје 281

- Куманово 18

- Дебар 12

- Штип 6

- Прилеп 9

- Тетово 31

- Струга 4

- Велес 9

- Битола 15

- Охрид 8

- Кавадарци 9

- Гостивар 11

- Гевгелија 10

- Струмица 14

- Крива Паланка 12

- Радовиш 3

- Кочани 15

- Пробиштип 1

- Пехчево 2

- Берово 9

- Валандово 2

- Виница 6

- Делчево 31

- Кратово 1

- Свети Николе 3

- Кичево 7

- Неготино 2 

Досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања на Ковид-19. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27827, бројката на оздравени пациенти е 19479, на починати е 949, а бројот на активни случаи изнесува 7399.

Коментари

Популарно