Денес се регистрирани 1198 новозаразени од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 572

-Куманово 41

-Дебар 1

-Штип 49

-Прилеп 53

-Тетово 28

-Струга 34

-Велес 42

-Битола 92

-Охрид 42

-Кавадарци 18

-Гостивар 11

-Гевгелија 3

-Струмица 34

-Крива Паланка 11

-Радовиш 6

-Крушево 6

-Кочани 14

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 3

-Пехчево 7

-Берово 19

-Валандово 9

-Виница 11

-Делчево 11

-Кратово 5

-Свети Николе 20

-Кичево 33

-Ресен 4

-Неготино 11

Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67г), еден од Куманово (80г), еден од Штип (67г), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60г), двајца од Тетово (71 и 56г), двајца од Струга (68 и 37г), двајца од Велес (76 и 55г), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82г), тројца од Охрид (46, 67 и 35г) и еден пациент од Гостивар (53г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравени пациенти од:

-Скопје 150 

-Куманов 41

-Дебар 4

-Штип 36

-Прилеп 42

-Тетово 69

-Струга 12

-Велес 52

-Битола 37

-Охрид 11

-Кавадарци 21

-Гостивар 22

-Гевгелија 11

-Струмица 36

-Крива Паланка 4

-Радовиш 5

-Кочани 12

-Пробиштип 8

-Македонски Брод 2

-Пехчево 1

-Берово 4

-Валандово 1

-Делчево 6

-Кратово 4

-Свети Николе 3

-Кичево 16

-Ресен 3

-Неготино 8

Досега во земјата се направени вкупно 303.281 тестирања на Ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1423, а бројот на активни случаи изнесува 19586.

Коментари

Популарно