Почина родилка од Охрид и нејзиното бебе

Доцна синоќа на Клиниката за Гинекологија и акушерство во Скопје почина родилка од Охрид. Претходно почина нејзиното новородено бебе.

Родилката (34) била од Охрид и со возило на Брза помош била испратена за Скопје. Имала висока температура и компликации и поради тоа од охридската болница веднаш била испратена на ГАК во Скопје. Како што пишува порталот „Охриднет“ родилката имала тешка инфекција и кога пристигнала во болница бебето и било мртво.

Вчера на ГАК во осмиот месец од бременоста со царски рез била породена 27- годишна жена од Куманово. Таа немала симптоми на Ковид-19, но бидејќи доаѓала од општина во која има заболени со коронавирус, ѝ бил направен тест кој бил позитивен, потврдија за „Република“ од Клиниката.

До вчера во Куманово беа регистиррани 47 заразени од коронавирус. .

Од ГАК велат дека во случајот со родилката од Куманово персоналот ги презел сите потребни мерки според протоколот за заштита од корона вирусот. Пациентката била внесена преку посебен влез и породена во изолирана сала, за да се заштитат сите останати пациентки. По породувањето мајката била префрлена на Инфективната клиника, а бебето кое било задржано на ГАК, ќе биде тестирано за да се види дали е заразено со коронавирус од мајката. Од Клиниката велат дека и мајката и бебето засега се во стабилна состојба.

Повратник од Канада во Битола починал во самоизолација

Маж на 60-тина години кој се вратил од Канада и престојувал во самоизолација во својот дом во Битола, бил пронајден мртов на улицата Димче Лахчански.

Според првичните инфромации тој неколку дена не одговарал на повиците на соседите па тие одлучиле да повикаат полиција  Повикани биле и битолските пожарникари, кои дошле без соодветна опрема и одбиле да влезат во станот на починатиот. Тоа го сториле полициските службеници кои заедно со медицински тим,  опремени и облечени во скафандери влегле во станот.

Засега нема официјални детали за смртта, но тој посмртно ќе биде испитан дали бил заболен од Ковид-19 и дали тоа е причината за смртта.

Детали за клиничката слика на починатиот 31-годишен пациент

Министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање даде детали за тоа каква била клиничката слика на 31-годишниот пациент кој изутрината починал како последица на вирусот Ковид-19.

-Еден ризик фактор е обезноста која што тој ја имал. Но, клиничката слика која што ја покажал и начинот на влошување на клиничката слика е практично најтешката форма на влошување која што е опишана во литературата. Со нагло влошување, со нагло паѓање на сатурацијата, односно врзувањето на кислородот во текот на вчерашниот ден. Веднаш поставен на респираторна машина, меѓутоа, клиничката слика беше со внатрешно крварење и на некој начин распад на белите дробови, појасни Филипче.

Популарно