Брз и лесен рецепт за витамински сок кој ќе го зајакне вашиот oрганизам

Коренот од ѓумбир е богат со важни витамини и минерали и содржи бројни фитонутриенти кои имаат силни антиинфламаторни својства и го стимулираат протокот на крв и варењето на храната.

Покрај високото ниво на витамин Ц, ѓумбирот содржи магнезиум, калциум, железо, фосфор, калиум и натриум, додека куркумата, од друга страна, има антиканцерогено дејствие.

Повелете рецепт за витаминска бомба која ќе го зајакне вашиот oрганизам.

Состојки:

свеж ѓумбир (приближно 4 см)

свежа куркума (приближно 4 см)

1 лимон

1 малку бибер (за подобар ефект на куркумата)

свеж сок од портокал (по избор)

Подготовка:

Излупете ги корените од ѓумбирот и куркумата, изрендајте ги и измешајте ги со сок од лимон и бибер.

Ако вашиот пијалок е премногу кисел, додадете малку сок од портокал или мед.

Коментари

Популарно