13 лица починати и 129 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 76

-Кавадарци 19

-Неготино 9

-Прилеп 6

-Велес, Охрид и Струга по 3

-Куманово и Тетово по 2

-Битола 9

-Гостивар, Штип, Кичево, Виница, Македонски Брод и Демир Капија по 1

Починати се 13 лица, 5 пациенти од Скопје (76г, 70г, 61г, 58г, 54г ), 2 пациенти од Кавадарци (87г, 78г ), и по еден пациент од Тетово (73г), Куманово (79г), Охрид (66г), Гевгелија (73г), Прилеп (80г) и Неготино (61г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 342 оздравени пациенти од:

-Скопје 101

-Кавадарци 49

-Делчево 45

-Охрид и Струга по 22

-Велес 18

-Прилеп 14

-Неготино 11

-Тетово 7

-Куманово 6

-Гостивар, Демир Капија, Свети Николе и Берово по 5

-Штип 4

-Гевгелија, Радовиш и Валандово по 3

-Битола, Струмица, Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Богданци по 2

-Кочани и Кратово по 1

Досега во земјата се направени вкупно 503.565 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.408, бројката на оздравени пациенти е 89.742, на починати е 3.076, а бројот на активни случаи изнесува 6.590.

Коментари

Популарно