Денес се регистрирани 509 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 285 

-Прилеп 37 

-Кавадарци 29 

-Охрид 24 

-Велес 16 

-Тетово 11 

-Битола и Крива Паланка по 10 

-Струга и Гевгелија по 9 

-Куманово и Неготино по 8 

-Кочани и Крушево по 7

-Гостивар и Штип по 6 

-Ресен, Делчево и Берово по 4 

-Пробиштип, Кратово и Богданци по 3 

-Свети Николе и Валандово по 2

-Струмица и Радовиш по 1

Починати се 9 лица, 4 пациенти од Скопје (71г, 66г, 63г, 55г) и по еден пациент од Охрид (67г), Куманово (68г), Кочани (85г), Делчево (61г), Демир Хисар (84г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 354 оздравени пациенти од:

-Скопје 198  

-Куманово 20 

-Прилеп 18 

-Кавадарци 17

-Тетово 14 

-Гевгелија 11 

-Велес и Струмица по 10 

-Гостивар 8 

-Неготино 6 

-Крива Паланка 5 

-Радовиш, Берово и Дојран по 4 

-Штип, Ресен и Виница по 3 

-Битола, Струга, Кочани, Валандово и Кратово по 2 

-Кичево, Делчево, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 506.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

Коментари

Популарно