Денес се регистрирани 1394 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, а регистрирани се 1.394 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 592 

-Куманово 104 

-Битола 101 

-Прилеп 63

-Велес 60 

-Кавадарци 50 

-Охрид 39 

-Тетово 38 

-Штип 37 

-Гостивар 35 

-Струмица 31 

-Кичево 30 

-Кочани 24 

-Неготино 21 

-Свети Николе и Ресен по 19 

-Гевгелија 18 

-Струга 17 

-Радовиш и Берово по 14

-Делчево и Виница по 11 

-Крива Паланка 10 

-Валандово 8 

-Богданци 6

-Демир Капија 5 

-Македонски Брод 4 

-Дебар 3 

-Пробиштип, Кратово и Пехчево по 2 

-Крушево, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 15 од Скопје ( 95г , 88г , 88г , 87г ,84г , 84г , 83г , 76г , 74г , 74г , 72г , 69г , 69г , 60г и 50г ) , - по 4 од Прилеп (82г , 71г , 56г , 54г) - по 3 од Тетово (80г , 75г , 74г, ) и Гостивар (80г ,74г, 66г) , - по 2 од Битола ( 79г и 71г) ,Куманово ( 76г и 67г ), Струмица ( 74г и 66г) , Кочани (68г и 63г) и Кичево ( 71г и 61г) – по 1 починат од Кавадарци (65г) , Штип (50г) , Гевгелија (65г) , Велес (83г) , Ресен (70г) , Радовиш (65г), Виница (70 г), Валандово (60г) , Демир Капија(72г)и Демир Хисар (66г). 

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од:

-Скопје 245 

-Прилеп 35 

-Кавадарци 27

-Куманово и Велес по 21 

-Битола и Свети Николе по 15

-Гостивар,Струмица и Гевгелија по 12 

-Кочани 11 

-Неготино 10 

-Тетово 9 

-Берово, Валандово и Богданци по 6

-Пробиштип 4 

-Кичево 3  

-Македонски Брод 2 

-Штип, Ресен, Радовиш, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево по 1 

Досега во земјата се направени вкупно 638.327 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.134, бројката на оздравени пациенти е 108.676, на починати е 3.905, а бројот на активни случаи изнесува 21.553.

Коментари

Популарно