Денес се регистрирани 1302 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 523 

-Битола 119 

-Куманово 87 

-Прилеп 55 

-Охрид 54 

-Тетово 51 

-Велес 47 

-Гостивар 38 

-Штип 34 

-Кочани 31 

-Кавадарци 30 

-Берово 27 

-Струмица и Кичево по 25 

-Гевгелија 24 

-Струга 22 

-Неготино 17 

-Ресен 14 

-Дебар 11 

-Свети Николе и Радовиш по 10 

-Пробиштип 8 

-Крива Паланка и Валандово по 7 

-Делчево и Виница по 5 

-Македонски Брод 4 

-Демир Хисар 3 

-Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран по 2 

-Кратово 1

Пријавени се вкупно 51 починати лица: 20 од Скопје (87г , 81г , 80г , 80г , 79г ,79г, 76г , 73г , 71г , 69г, 68г, 68г, 62г, 62г 60г, 56г, 55г, 53г, 51г, 47г ), по 5 починати пациенти од Прилеп (84г, 82г, 77г, 72г, 72г) и Струмица (84г, 81г, 77г, 76г, 70), по 3 починати пациенти од Куманово (52г, 52г, 32г) и Кочани (63г, 61г, 46г), по 2 починати пациенти од Тетово (69г и 55г), Гостивар (83г, 57г), Кавадарци (77г и 74г) и Охрид (77г и 66г), и по 1 починат пациент од Битола (73г), Неготино (68г), Гевгелија (76г), Радовиш (77г), Делчево (79г), Виница (74г) и Валандово (58г). 

Регистрирани се 626 оздравени пациенти од:

-Скопје 312 

-Прилеп 77 

-Велес 33 

-Куманово 31 

-Гостивар 26 

-Битола 22 

-Кавадарци 19 

-Тетово 18 

-Штип 15 

-Неготино и Гевгелија по 12 

-Кочани 9 

-Струмиица 7

-Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по 4 

-Богданци 3 

-Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по 2 

-Делчево, Ресен, Виница и Кратово по 1

Досега во земјата се направени вкупно 651.997 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 137.728, бројката на оздравени пациенти е 111.765, на починати е 4.072, а бројот на активни случаи изнесува 21.891.

Коментари

Популарно